Nauki społeczne

Prowadzenie wywiadów w badaniach jakościowych

Prowadzący: mgr Małgorzata Kubacka

Forma zajęć: laboratorium

Rozpoczęcie zapisów: 14.02.2020
Zamknięcie zapisów: 2.03.2020

1. sobota 28.03.2020 10:00 - 16:00
2. sobota 6.06.2020 10:00 - 16:00

Wydział Socjologii
ul. Szamarzewskiego 89; 60-568 Poznań

Warsztaty skierowane są do osób, którym zależy na zdobyciu praktycznej umiejętności przeprowadzania wywiadów w badaniach jakościowych.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z etapami przygotowania wywiadu, tworzeniem scenariuszy wywiadu oraz wykształcenie umiejętności prowadzenia wywiadu w badaniach jakościowych (zadawania pytań i pozyskiwania informacji od badanych).

Uczestnicy warsztatów, poprzez liczne zadania i przykłady, zdobędą możliwość przećwiczenia praktycznych aspektów związanych z przygotowaniem i prowadzeniem wywiadu, poznają zasady związane z zadawaniem pytań, role badacza i badanego, wybrane rodzaje wywiadów w badaniach jakościowych, podstawowe zasady kodowania materiału badawczego.

Warsztaty koncentrują się na ćwiczeniu praktycznych aspektów związanych z czterema podstawowymi pytaniami zdawanymi przez badaczy:

1. Jak przeprowadzić wywiad, by uzyskać informacje, których poszukujemy?
  2. Jak zbudować scenariusz wywiadu?
  3. Jak przezwyciężać trudności pojawiające się w trakcie prowadzenia wywiadów?
  4. W jaki sposób zadawać pytania?
  5. Jak opracować pozyskane z wywiadu dane?

Szczegółowa tematyka:

1. Sztuka prowadzenia wywiadu – praktyczne aspekty związane z przygotowaniem i prowadzeniem wywiadu.
  2. Wywiad jakościowy – scenariusz, nagrywanie, transkrypcja, analiza danych.
  3. Rodzaje wywiadów w badaniach jakościowych.
  4. Role badacza i badanego w wywiadzie jakościowym.
  5. Etyka, wymagania prawne i finansowe w prowadzeniu wywiadów.

Wiedza. Uczestnik warsztatów:

• Definiuje i nazywa podstawowe rodzaje wywiadów w badaniach jakościowych (narracyjny, swobodny, pogłębiony, biograficzny) oraz pytań w wywiadach.
  • Opisuje etapy prowadzenia wywiadów.
  • Wyjaśnia różnice miedzy wywiadami standaryzowanymi, niestandaryzowanymi, ustrukturyzowanymi, nieustrukturyzowanymi.
  • Charakteryzuje podstawowe dylematy etyczne pojawiające się podczas prowadzenie i przygotowania wywiadu w badaniach jakościowych.

Umiejętności. Uczestnik warsztatów:

• Konstruuje propozycje scenariuszy wywiadów zgodnie z zasadami metodologii badań jakościowych.
  • Stawia adekwatne pytania, potrafi wywoływać pogłębione wypowiedzi, aktywnie słucha.
  • Wchodzi w role badacza, potrafi zidentyfikować podstawowe role osoby prowadzącej wywiad.
  • Dokonuje analizy poszukiwanych informacji/problemów badawczych i zamienia je na pytania.
  • Identyfikuje problemy związane z badaniami (w tym dylematy etyczne i prawne).

Kompetencje. Uczestnik warsztatów:

• Kreatywnie i twórczo podchodzi do przygotowywania wywiadu jakościowego.
  • Ma świadomość istnienia problemów związanych z projektowaniem badania.
  • Zachowuje krytycyzm i ostrożność w prowadzeniu wywiadu jakościowego.
  • Krytycznie ocenia formułowane pytania.

Praca indywidualna, praca w grupach:

• Ćwiczenia z prowadzenia wywiadu jakościowego (role badacza, typy pytań)
  • Ćwiczenia ze stawiania i formułowania pytań w wywiadzie jakościowym.
  • Ćwiczenia z przeformułowywania problemów/poszukiwanych informacji na pytania.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (10h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin pisemny.