Nauki humanistyczne

Przemiany pojmowania eutanazji w kulturze europejskiej

Prowadzący: prof. UAM dr hab. Jan Wawrzyniak

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 22.02.2021
Zamknięcie zapisów: 8.03.2021

1. piątek 26.03.2021 17:00 - 18:30
2. piątek 9.04.2021 17:00 - 18:30
3. piątek 16.04.2021 17:00 - 18:30
4. piątek 23.04.2021 17:00 - 18:30
5. piątek 30.04.2021 17:00 - 18:30
6. piątek 7.05.2021 17:00 - 18:30
7. piątek 14.05.2021 17:00 - 18:30
8. piątek 21.05.2021 17:00 - 17:45

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

zaznajomienie słuchaczy z problematyką współczesnej bioetyki i  normatywistyki (kultury normatywnej) oraz aksjolingwistyki filozoficznej na przykładzie aksjosemiotyczno-historycznych przemian i typologii rozumienia pojęcia „eutanazji” w narracji społecznej od czasów antycznych do współczesności. Uświadomienie odbiorcom przyczyn funkcjonowania obecnego, paradoksalnego znaczenia „eutanazji” w uzusie poprzez analizę istniejącego w świadomości społecznej konglomeratu przekonań o istocie i zakresie działania zwanego „eutanazją”.

1. Wstęp do bioetyki. Bioetyka kulturowa
  2. Wstęp do aksjolingwistyki. Teoretyczne założenia normatywnej narracji istnienia świata.
  3. Normatywistyka: determinanty 'normalności' i regulatywność kultury.
  4. Metaetyka: logiczna dyscyplina wnioskowań normatywnych
  5. Aksjosemiotyczne przemiany "eutanazji" w perspektywie kulturowo-historycznej:  periodyzacja typologiczna od antyku do współczesności. Konteksty naukowe i światopoglądowe.

5.1. Polisemia współczesnego pojmowania eutanazji. Terminologia i frazeologia. Teksty źródłowe.

1. Metafizyczny, aksjologiczny i prawny status eutanazji.

6.1. Jakościowy charakter świętości życia.  Zagadnienia skorelowane:  relatywizm moralny, cierpienie a godność, personalizm i transcendentalizm humanistyczny

6.2. Paradoksy i niuanse znaczeniowe pojęcia „eutanazji” w perspektywie mitologii i semantyki chrześcijaństwa.

1. Zagadnienie kultury umierania.

7.1. Pojęciowa identyfikacja i redefinicja "eu-tanazji".

1. Sytuacje graniczne, wątpliwości i pytania otwarte.

Uświadomienie odbiorcom specyfiki, paradoksów i intelektualnych pułapek etyki. Ukazanie kształtowania się kreatywizmu  poznawczego w historii epistemologii i filozofii języka oraz tworzenia się problematyki eutanazji za sprawą społecznych działań językowych. Po kursie, słuchacz  powinien ze zrozumieniem posługiwać się rozróżnieniami pojęciowymi współczesnej bioetyki kulturowej, być kompetentny w rozumieniu niuansów znaczeniowych pojęć używanych perswazyjnie w społecznym dyskursie normatywnym oraz potrafić zidentyfikować nieprawidłowości argumentacyjne obecne w tymże dyskursie na temat eutanazji, jej typologii i pojęć skorelowanych (np. "relatywizm moralny", tzw. "cywilizacja śmierci", "człowieczeństwo", "osoba", "godność", „dystanazja”, „ortotanazja” etc), a także wskazać najważniejsze  determinanty  przemian aksjosemiotycznych w historii pojęcia "eutanazji". Nabycie wiedzy i umiejętności kwerendalnych  w zakresie tekstów źródłowych dotyczących tematu.

Wykład konwersatoryjny (forma dialogowa); schematy koncepcyjne na diagramach; narracja w formie eseju z odwołaniami do standardowego uczestnictwa w kulturze wysokiej. Analiza typowych sytuacji aksjo-decyzyjnych oraz kazusów. Cytowania.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

pisemna (pytania otwarte lub test)