Nauki prawno-społeczne

Psychologia rozwoju dzieci i młodzieży

Prowadzący: dr Joanna Matejczuk

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 24.11.2017
Zamknięcie zapisów: 17.12.2017

1. wtorek 16.01.2018 16:30 - 20:15
2. wtorek 23.01.2018 16:30 - 20:15
3. wtorek 30.01.2018 16:30 - 20:15
4. wtorek 6.02.2018 16:30 - 20:15
5. wtorek 27.02.2018 16:30 - 20:15
6. wtorek 6.03.2018 16:30 - 20:15

Wydział Nauk Społecznych (Międzychodzka)
ul. Międzychodzka 5; 60-371 Poznań

• Poszerzenie wiedzy na temat specyfiki przebiegu procesu rozwoju człowieka w dzieciństwie i okresie dorastania
  • Rozwijanie umiejętności rozpoznawania i analizy czynników sprzyjających oraz czynników ryzyka w procesie rozwoju i wychowania dzieci i młodzieży
  • Wzbudzenie refleksji nad znaczeniem dzieciństwa dla funkcjonowania w kolejnych okresach życia

W trakcie zajęć omówione zostaną kolejne fazy rozwoju człowieka: od okresu prenatalnego do dorastania. Zwrócimy uwagę na najważniejsze wyzwania rozwojowe w każdym okresie, omówimy dynamikę zmian.

1. Rozwój w okresie prenatalnymi i noworodkowym (magia rozwoju w brzuchy mamy – fakty i mity, znaczenie porodu, potrzeby i kompetencje noworodka)
  2. Rozwój w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym (wybór obiektu przywiązania i funkcjonowanie społeczno-emocjonalne, rozwój psychomotoryczny, inteligencja sensomotoryczna, od płaczu i gaworzenia do pierwszych słów i zdań; bunt dwulatka, czyli jak rodzi się autonomia i wolna wola)
  3. Rozwój w okresie przedszkolnym (zabawa i jej nieoceniony wpływ na rozwój; zaskakujące myślenie i mówienie przedszkolaka: myślenie przedoperacyjne, przejawy moralności heteronomicznej, rozwój mowy; funkcjonowanie w domu i w przedszkolu, jak wspierać rozwój inicjatywy wieku przedszkolnego, strefa najbliższego rozwoju)
  4. Rozwój w okresie wczesnoszkolnym (blaski i cienie funkcjonowania w szkole, gotowość szkolna, myślenie oparte na operacjach konkretnych, nowe formy myślenia moralnego, funkcjonowanie w grupie rówieśniczej, poczucie kompetencji jako kompetencja kluczowa okresu szkolnego)
  5. Adolescencja (dojrzewanie: zmiany w ciele i umyśle, przejawy i znaczenie buntu, od myślenia konkretnego do operacji formalnych, kształtowanie własnej tożsamości, statusy tożsamości i tożsamość negatywna, u progu dorosłości).

Uczestnik:

(1) posiada podstawową wiedzę na temat rozwoju człowieka w okresie dzieciństwa i dorastania, zarówno w aspekcie biologicznym, psychologicznym i społecznym,

2) potrafi wykorzystać podstawową wiedzę o rozwoju człowieka do analizowania zjawisk psychologicznych obserwowanych w naturalnych sytuacjach w domu, przedszkolu, szkole,

(3) dostrzega wielość i złożoność uwarunkowań rozwoju i funkcjonowania dzieci i młodzieży, oraz wpływ pierwszych lat życia na funkcjonowanie w całym cyklu życia.

Wykład interaktywny z prezentacją multimedialną bogato ilustrowany przykładami, dyskusja wokół ważnych i kontrowersyjnych kwestii, możliwość wspólnej analizy przykładów podawanych przez uczestników.

egzamin pisemny