Nauki prawno-społeczne

Psychologia rozwoju- nic bardziej praktycznego niż dobra teoria

Prowadzący: dr Joanna Matejczuk

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 24.11.2017
Zamknięcie zapisów: 17.12.2017

1. środa 17.01.2018 17:00 - 20:00
2. środa 24.01.2018 17:00 - 20:00
3. środa 31.01.2018 17:00 - 20:00
4. środa 7.02.2018 17:00 - 20:00
5. środa 28.02.2018 17:00 - 20:00

Wydział Nauk Społecznych (Międzychodzka)
ul. Międzychodzka 5; 60-371 Poznań

• Poszerzenie wiedzy na temat specyfiki przebiegu procesu rozwoju człowieka w cyklu życia – od urodzenia do późnej dorosłości
  • Rozwijanie refleksji nad wynikami badań z psychologii rozwoju
  • Rozwijanie umiejętności analizowania zjawisk psychologicznych w oparciu o teorie rozwojowe
  • Wzbudzenie refleksji nad użytecznością wykorzystania wiedzy rozwojowej w szeroko rozumianej praktyce społecznej

W trakcie zajęć zwrócimy uwagę na to, w jaki sposób teorie psychologiczne wyjaśniają nasz rozwój biologiczny, poznawczy, społeczno-emocjonalny, osobowości, moralny, werbalno-komunikacyjny i seksualny. Do analizy fenomenu rozwoju oraz funkcjonowania w różnych momentach życia wykorzystane zostaną między innymi teorie podejmujące problematykę:

1. rozwoju inteligencji (J. Piaget)
  2. rozwoju moralnego (J. Piaget i L. Kohlberg),
  3. rozwoju psycho-seksualnego (Z. Freud),
  4. psychospołecznych fundamentów kształtowania się osobowości (E.H. Erikson).
  5. rozwoju języka i funkcji komunikacyjnych (teorie psycholingwistyczne)
  6. przenikania się środowisk rozwoju człowieka (U. Bronnfenbrenner)
  7. funkcjonowania społeczno-emocjonalnego (teorie podejmujące problem przywiązania)
  8. uczenia się i nauczania, w tym strefy aktualnego i najbliższego rozwoju (L.S. Wygotski)

Uczestnik:

(1) posiada podstawową wiedzę na temat rozważań teoretycznych w obszarze psychologii rozwoju człowieka, zna wybrane klasyczne i współczesne badania,

(2) dostrzega wielość i złożoność uwarunkowań rozwoju i funkcjonowania człowieka w całym cyklu życia,

(3) potrafi wykorzystać wiedzę do analizowania zjawisk psychologicznych pojawiających się w codziennych sytuacjach.

Wykład interaktywny z prezentacją multimedialną bogato ilustrowany przykładami, dyskusja wokół ważnych i kontrowersyjnych problemów, możliwość wspólnej analizy przykładów podawanych przez uczestników.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (12h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

egzamin pisemny