Biologia i nauki ścisłe

Python dla każdego- podstawy programowania

Prowadzący: dr Andrzej Wójtowicz

Forma zajęć: laboratorium

Rozpoczęcie zapisów: 18.09.2020
Zamknięcie zapisów: 12.10.2020

Zapisy na ten kurs
zostały zakończone.

1. wtorek 3.11.2020 17:30 - 20:00
2. wtorek 10.11.2020 17:30 - 20:00
3. wtorek 17.11.2020 17:30 - 20:00
4. wtorek 24.11.2020 17:30 - 20:00
5. wtorek 1.12.2020 17:30 - 20:00
6. wtorek 8.12.2020 17:30 - 20:00
7. wtorek 15.12.2020 17:30 - 20:00
8. wtorek 12.01.2021 17:30 - 20:00
9. wtorek 19.01.2021 17:30 - 20:00

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Celem kursu jest wprowadzenie uczestnika w tematykę programowania i rozwoju oprogramowania poprzez pryzmat eksplorowania danych. O języku programowania Python można myśleć jako o narzędziu do rozwiązywania problemów z danymi, które są poza możliwościami arkusza kalkulacyjnego. Python jest łatwym w użyciu i łatwym do nauczenia się językiem programowania, dostępnym w środowiskach Windows, macOS i Linux. Dzięki swoim możliwościom Python może zastąpić konieczność kupowania innego oprogramowania do przetwarzania danych. Umiejętność programowania powoli staje się podstawową sprawnością taką jak np. czytanie i pisanie, dlatego warto nabyć tę umiejętność.

Kurs ma na celu nauczyć podstaw programowania za pomocą języka Python. Zostaną omówione podstawy tworzenia programu przy pomocy serii prostych instrukcji. Tematy te obejmują zmienne i wyrażenia, instrukcje warunkowe (pętle, rozgałęzianie i wyjątki), funkcje i zarządzanie plikami. Następnie zostanie przedstawione w jaki sposób można korzystać z wbudowanych struktur danych Pythona, takich jak listy, słowniki i krotki, tak aby wykonywać bardziej złożoną analizę danych. Kurs zapozna studentów z podstawami języka SQL oraz podstawami projektowania baz danych, które przydają się podczas gromadzenia, przetwarzania i analizy danych. Uczestnicy będą również eksplorować dane dostępne w Internecie i korzystać z bibliotek do tworzenia podstawowych wizualizacji danych.

Nr. zajęć

Tematyka zajęć

Instalacja Pythona, wstęp do programowania

Zmienne, wyrażenia i instrukcje, wyrażenia warunkowe

Funkcje, pętle i iteracje

Napisy i pliki

Listy, słowniki i krotki

Wyrażenia regularne

Programowanie sieciowe i używanie usług sieciowych

Programowanie zorientowane obiektowo

Bazy danych

Wizualizacja danych

Po ukończeniu kursu uczestnik będzie potrafił: zainstalować interpreter Pythona i napisać swój pierwszy program; opisać podstawy języka programowania Python; używać zmiennych do przechowywania, wyszukiwania i obliczania informacji; korzystać z podstawowych narzędzi programistycznych, takich jak funkcje i pętle; wyjaśnić zasady dotyczące struktur danych i jak z nich korzystać; tworzyć programy, które potrafią czytać i zapisywać dane z plików; przechowywać dane jako pary klucz/wartość za pomocą słowników; wykonywać wieloetapowe zadania, takie jak sortowanie lub zapętlanie za pomocą krotek; używać wyrażeń regularnych do wydobywania danych z ciągów znaków; pobierać dane ze stron internetowych i interfejsów API; korzystać z operacji tworzenia, odczytu, aktualizacji i usuwania w celu zarządzania bazami danych; wyjaśnić podstawy programowania zorientowanego obiektowo; wybierać i przetwarzać wybrane przez siebie dane; tworzyć proste wizualizacje danych.

Realizacja zajęć odbywa się poprzez platformę e-learningową Moodle https://www.elearning.amu.edu.pl/uo/ z pluginem CodeRunner. Wymagany jest komputer z dostępem do internetu.

UWAGA! Zajęcia są przewidziane w formule mieszanej, w której uczestnicy kursu co tydzień realizują materiały zwymiarowane na ok. 3h zajęć. Treść zajęć może być zrealizowana samodzielnie przez  uczestnika kursu w dowolnym czasie w danym tygodniu na podstawie udostępnionych przez prowadzącego materiałów wykładowych i ćwiczeniowych. Uczestnik może też brać udział w cotygodniowych spotkaniach online z prowadzącym.

Test praktyczny zdalny realizowany na platformie Moodle.