Nauki humanistyczne

Różne wymiary archeologii współczesnej przeszłości

Prowadzący: dr Kornelia Kajda

Forma zajęć: ćwiczenia

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. środa 11.10.2017 17:00 - 18:30
2. środa 18.10.2017 17:00 - 18:30
3. środa 25.10.2017 17:00 - 18:30
4. środa 8.11.2017 17:00 - 18:30
5. środa 15.11.2017 17:00 - 18:30
6. środa 22.11.2017 17:00 - 18:30
7. środa 29.11.2017 17:00 - 18:30
8. środa 6.12.2017 17:00 - 17:45

Wydział Historyczny
ul. Umultowska 89d; 61-614 Poznań

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z nadal rodzącą się w Polsce dziedziną archeologii - "archeologią współczesnej przeszłości". Podczas kursu uczestnicy dowiedzą się z czego wynika popularność tej dziedziny w świecie naukowym oraz jakie jest jej znaczenie dla społeczeństwa. Kurs będzie koncentrował się na aspektach związanych z problemami badawczymi związanymi z archeologią współczesnej przeszłości, archeologią konfliktów zbrojnych. W trakcie kursu przedstawione zostaną także badania terenowe i projekty naukowe dotykające problemów archeologii współczesnej przeszłości, a także metody badawcze związane z uprawianiem tej dziedziny.

Podczas zajęć przestawione zostaną podstawy teoretyczne związane z archeologią współczesnej przeszłości, w tym jej specyficzne podejście i skupienie się na takich aspektach jak: ruinacja, biografia rzeczy, mikrohistorie. Kurs obejmował będzie swoją tematyką także przedstawienie aktualnych projektów polskich i europejskich realizujących założenia archeologii współczesnej przeszłości. Dodatkowo, przedstawione zostaną także metody badawcze wykorzystywane w archeologii (np. metody wykopaliskowe, metody nieinwazyjne), które pomagają badaczom w odkrywaniu niedawnej przeszłości. Tematyka kursu obejmować będzie także metody na co dzień wykorzystywane w innych dziedzinach naukowych, lecz niezwykle istotne dla badań współczesnej przeszłości (wywiady, historie mówione, krytyczne studia archiwaliów). Istotnym aspektem poruszanym w ramach kursu będzie także społeczny wymiar archeologii współczesnej przeszłości i jej umiejscowienie w ramach tzw. archeologii publicznej.

Uczestnicy zdobędą wiedzę na temat archeologii współczesnej przeszłości i jej problemów badawczych w Polsce i na świecie. Wiedza ta będzie mogła być przez nich wykorzystywana w codziennej pracy związanej z archeologią, zarządzaniem dziedzictwem kulturowym, czy też do rozwijania pasji związanych z poznawaniem historii.

Wykłady multimedialne, konwersatoria i dyskusje

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin w formie prezentacji multimedialnej.

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.