Nauki prawno-społeczne

Różnice kulturowe we współczesnym świecie

Prowadzący: prof. UAM Hanna Mamzer

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. poniedziałek 9.10.2017 18:15 - 21:30
2. poniedziałek 16.10.2017 18:15 - 21:30
3. poniedziałek 23.10.2017 18:15 - 21:30
4. poniedziałek 30.10.2017 18:15 - 21:30
5. poniedziałek 6.11.2017 18:15 - 21:30
6. poniedziałek 13.11.2017 18:15 - 21:30
7. poniedziałek 20.11.2017 18:15 - 20:30
8. poniedziałek 27.11.2017 18:15 - 20:30

Wydział Nauk Społecznych (Międzychodzka)
ul. Międzychodzka 5; 60-371 Poznań

Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z zagadnieniami dotyczącymi zróżnicowania kulturowego, komunikacji oraz percepcji innych kultur przez pryzmat swojej własnej- traktowanych jako istotna społecznie tematyka opisująca specyfikę XXI wieku.

W trakcie realizacji kursu uczestnicy poznają zagadnienia związane ze sposobem rozumienia podstawowych terminów odnoszących się do zróżnicowania kulturowego, zapoznają się z najważniejszymi teoriami dotyczącymi zróżnicowania kulturowego, będą mieli szanse na poznanie dyskusji pomiędzy poszczególnymi podejściami. Poznają także podstawowe podejścia do takich zagadnień jak: globalizacja, migracje, zróżnicowanie kulturowe i jego opisywanie.

Uczestnik zdobędzie wiedzę z zakresu rozumienia różnic kulturowych i sposobu ich opisu, a celem dodatkowym jest uwrażliwienie uczestników na złożoność sytuacji wynikającej ze zróżnicowania kulturowego. Pozna pojęcia z zakresu opisu innych kultur, teorie na ich temat a także konkretne praktyczne i empirycznie pozyskane informacje na temat zróżnicowania kulturowego

wykład interaktywny oparty na prezentacjach w Power point, wykorzystujących materiały wizualne i audio. Ważnym elementem zajęć jest dyskusja- wykład interaktywny zakłada aktywne uczestnictwo słuchaczy, którzy będą proszeni o zapoznawanie się ze wskazanymi pozycjami bibliograficznymi.

Literatura:

Baudrillard J. (1998). Ameryka. Warszawa. Wydawnictwo Sic!

Barber B. (2001). Dżihad kontra McŚwiat. Wydawnictwo Muza.

Bauman Z. (2000). Globalizacja. I co z tego dla ludzi wynika. Warszawa. PIW.

Erikson E.H. (2004). Tożsamość a cykl życia. Poznań. Zysk i S-ka.

Fanon F. (1985). Wyklęty lud ziemi. Warszawa.

Fukuyama F. (1997). Zaufanie. Kapitał społeczny a droga do dobrobytu. Warszawa. PWN.

Gellner E. (1997). Postmodernizm, rozum i religia. Warszawa. PIW.

Geertz C. (2100). Po fakcie. Wydawnictwo Naukowe UJ.

Giddens A. (2002). Nowoczesność i tożsamość. Warszawa. PWN.

Huntington S.P. (1997). Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego. Warszawa. Muza.

MacCannell D. (2002). Turysta. Nowa teoria klasy próżniaczej. Warszawa. Muza.

Ricoeur P. (1992). Filozofia osoby. Kraków. Wyd. Nauk. Papieskiej Akademii Teologicznej.

Said E. Orientalizm. Warszawa.

esej pisemny

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.