Biologia i nauki ścisłe

Sinice w natarciu- o zagrożeniach, ochronie i rekultywacji jezior

Prowadzący: dr Agnieszka Budzyńska, dr Renata Dondajewska

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. wtorek 5.02.2019 17:00 - 19:15
2. wtorek 12.02.2019 17:00 - 19:15
3. wtorek 19.02.2019 17:00 - 19:15
4. wtorek 26.02.2019 17:00 - 19:15
5. wtorek 5.03.2019 17:00 - 19:15

Wydział Biologii
ul. Umultowska 89; 61-614 Poznań

Celem kursu jest przekazanie wiedzy dotyczącej problematyki szeroko rozumianej jakości wód powierzchniowych, ze szczególnym naciskiem na proces degradacji jezior, manifestującej się zakwitami sinic, oraz zabiegów ochronnych i rekultywacyjnych zmierzających do poprawy stanu wód.

Sinice, będące mikroskopijnymi organizmami wodnymi, cieszą się złą sławą z uwagi na masowe pojawianie się w wodach jeziornych i morskich, uniemożliwiające ich gospodarcze wykorzystanie i rekreację. Zakwity wód wynikają z naturalnych przystosowań tej grupy organizmów, z drugiej strony - warunki do tworzenia silnych zakwitów kształtuje człowiek, wprowadzając do wód powierzchniowych nadmierne ilości zanieczyszczeń, w tym składników odżywczych. Zdegradowane jeziora wymagają często nie tylko działań profilaktycznych, ochronnych, lecz często naprawczych, rekultywacyjnych. Ich powodzenie przywraca możliwość bezpiecznej kąpieli i wędkowania, lecz nie jest procesem szybkim i prostym. Jak wyglądają owe „straszne” sinice? Co sprawia, że stanowią zagrożenie dla człowieka i ekosystemów jezior? Jak możemy chronić jeziora przed ich zakwitami? Jakimi metodami naprawczymi dysponuje człowiek? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w roku kursu.

Słuchacz po zakończeniu kursu:

- opisuje grupę organizmów zwaną sinicami, wykazując ich negatywny wpływ na jakość wód i inne organizmy występujące w jeziorach

- zna warunki sprzyjające sinicowym zakwitom wody;

- wymienia i opisuje źródła zanieczyszczenia wód powierzchniowych;

- rozumie potrzebę ochrony ekosystemów wodnych, potrafi zaproponować metody działań naprawczych (rekultywacyjnych), zmierzających do poprawy jakości wód jeziornych.

wykład otwarty oraz warsztat

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin ustny.