Nauki humanistyczne

Skuteczność i profesjonalizm wystąpień publicznych

Prowadzący: dr Karolina Ruta-Korytowska, dr hab. Marta Wrześniewska-Pietrzak

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. poniedziałek 21.01.2019 17:30 - 19:00
2. poniedziałek 28.01.2019 17:30 - 19:00
3. poniedziałek 4.02.2019 17:30 - 19:00
4. poniedziałek 11.02.2019 17:30 - 19:00
5. poniedziałek 18.02.2019 17:30 - 19:00
6. poniedziałek 25.02.2019 17:30 - 19:00

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

- zapoznanie uczestników z zasadami przygotowywania prezentacji multimedialnych (m.in. sposób umieszczania informacji, forma graficzna, wielkość i kolor czcionki, poprawność językowa, ilość informacji na slajdzie, długość prezentacji a ilość slajdów, ilustracja graficzna, wykorzystanie wykresów i diagramów);

- zapoznanie uczestników ze standardem prostej polszczyzny;

- wprowadzenie elementów warsztatu dobrego mówcy – jak mówić, by nas słuchano, jak mówić, by nas rozumiano;

- zapoznanie uczestników z zasadami obowiązującymi podczas wystąpień publicznych (tempo mówienia, mowa ciała, strategie komunikacyjne, perswazja);

- zapoznanie uczestników z wybranymi zasadami wykorzystania tzw. prostej polszczyzny w przygotowaniu językowym informacji zamieszczanych w prezentacji;

- analiza pozytywnych i negatywnych przykładów prezentacji, a także wskazanie sposobów ich poprawy;

- wskazanie wybranych technik wpływających na manipulowanie odbiorcą.

1. Prezentacja multimedialna w procesie komunikacji.
  2. Sposoby językowego przygotowania prezentacji multimedialnej (z wykorzystaniem zasad tzw. prostego języka).
  3. Zasady graficznego opracowania danych zamieszczanych w prezentacjach.
  4. Analiza wybranych prezentacji multimedialnych od kątem ich zgodności z zasadami warunkującymi skuteczność przygotowanej prezentacji.
  5. Rzetelność czy manipulacja danymi?
  6. Warsztat dobrego mówcy.
  7. Standard prostej polszczyzny.
  8. Jak mówić, by nas słuchano? Jak mówić, by nas rozumiano?

Po zakończonym cyklu spotkań uczestnik powinien:

- znać zasady pozwalające na przygotowanie merytorycznej i skutecznej prezentacji multimedialnej;

- umieć wykorzystywać nabyte wiadomości z zakresu prostej polszczyzny w przygotowywaniu wystąpień publicznych;

- umieć przygotować tekst przemówienia w standardzie prostej polszczyzny;

- umieć wykorzystywać nabyte wiadomości w procesie przygotowania własnej prezentacji multimedialnej i wystąpienia publicznego.

elementy metody eksponującej (wykład, filmy instruktażowe)

metoda problemowa (dyskusje, burza mózgów)

metody aktywizujące (metoda przypadków)

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (7h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

- przygotowanie, zaprezentowanie i omówienie własnej prezentacji lub wystąpienia publicznego realizujących prezentowane podczas zajęć zasady.