Biologia i nauki ścisłe [kursy zdalne]

Statystyczna analiza danych w języku R

Prowadzący: dr Piotr Płuciennik

Rozpoczęcie zapisów: 16.09.2022
Zamknięcie zapisów: 4.10.2022

1. poniedziałek 24.10.2022 17:30 - 20:30
2. poniedziałek 7.11.2022 17:30 - 20:30
3. poniedziałek 14.11.2022 17:30 - 20:30
4. poniedziałek 21.11.2022 17:30 - 20:30
5. poniedziałek 28.11.2022 17:30 - 20:30
6. poniedziałek 5.12.2022 17:30 - 20:30
7. poniedziałek 12.12.2022 17:30 - 20:30
8. poniedziałek 19.12.2022 17:30 - 19:00

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z metodami statystycznymi i ich praktycznym zastosowanie do analizy danych finansowych, demograficznych, przyrodniczych czy ankietowych z wykorzystaniem języka R. Zajęcia mają też nauczyć wczytywać, importować, przetwarzać i wizualizować dane w języku R oraz wykorzystywać zaimplementowane w języku metody statystyczne.

Duży nacisk położony zostanie na umiejętność interpretacji uzyskanych wyników. Istotnym elementem zajęć będzie także nauka formułowania wniosków z uwzględnieniem specyfiki danych.

Kurs jest kursem elementarnym. Nie jest wymagana znajomość języka R przed kursem.

1. Zmienna losowa i jej charakterystyki, prawdopodobieństwo i rozkład prawdopodobieństwa
  2. Import danych, ich przetwarzanie i wizualizacja.
  3. Statystyka opisowa, histogram, wykres kwantyl-kwantyl
  4. Analiza korelacji
  5. Testowanie hipotez statystycznych
  6. Najpopularniejsze testy parametryczne i nieparametryczne
  7. Regresja

Efekty uczenia się

Wiedza:

1. posługuje się podstawowymi pojęciami rachunku prawdopodobieństwa.
  2. Wymienia podstawowe metody analizy statystycznej

Umiejętności:

1. Importuje dane do języka R, przetwarza je i wizualizuje.
  2. opisuje próbę statystyczną za pomocą statystyk opisowych z wykorzystaniem R. Przedstawia histogram i wykres kwantyl-kwantyl.
  3. przeprowadza analizę korelacji Pearsona i Spearmana z wykorzystaniem języka R

i potrafi na jej podstawie zidentyfikować występujące w przestrzeni danych zależności,

1. Przeprowadza analizę regresji liniowej i nieliniowej. Ocenia dopasowanie modelu regresji,
  2. Przeprowadza podstawowe testy statystyczne w języku R,
  3. Interpretuje wyniki przeprowadzonej analizy statystycznej.
  4. Formułuje wnioski z uwzględnieniem specyfiki danych.

Prezentacja z przykładami. Ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem programu R Studio.

Egzamin praktyczny z zadań wykonywanych na komputerze.