Nauki humanistyczne

Styl formalny w korespondencji i akademickim języku angielskim

Prowadzący: dr Augustyn Surdyk

Forma zajęć: ćwiczenia

Język: polski/angielski

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. poniedziałek 2.10.2017 16:45 - 20:00
2. poniedziałek 9.10.2017 16:45 - 20:00
3. poniedziałek 30.10.2017 16:45 - 20:00
4. poniedziałek 6.11.2017 16:45 - 20:00
5. poniedziałek 13.11.2017 16:45 - 20:00
6. poniedziałek 20.11.2017 18:30 - 20:00
7. poniedziałek 27.11.2017 18:30 - 20:00
8. poniedziałek 4.12.2017 16:45 - 20:00
9. poniedziałek 11.12.2017 16:45 - 18:15

Wydział Neofilologii
al. Niepodległości 4; 61-874 Poznań

Zapoznanie z cechami angielskiego języka formalnego i akademickiego, związkami stylu formalnego z gramatyką i semantyką. Nauka pisania krótkich form wypracowań akademickich – akapitów (ang. paragraph) i esejów oraz formalnej korespondencji. Kurs skierowany jest do osób władających j. ang. przynajmniej na poziomie B1 (średnio zaawansowany).

Ćwiczenia i warsztaty mające na celu naukę podstaw pisania korespondencji formalnej w języku angielskim, zasad (n)etykiety akademickiej oraz pisania krótkich form akademickich. Charakterystyka akapitu i eseju jako form wypowiedzi pisemnej w stylu formalnym (w tym akademickim). Zapoznanie z typami esejów akademickich w języku angielskim: argumentative, narrative, expository, descriptive.

Po ukończeniu kursu uczestnik charakteryzuje i rozpoznaje cechy stylu formalnego, formułuje poprawne tezy, definicje i logicznie argumentuje z wykorzystaniem środków językowych i komunikacyjnych charakterystycznych dla stylu formalnego/akademickiego w języku angielskim.

Ćwiczenia i warsztaty w laboratorium językowym oparte na rozwiązywaniu zadań stylistycznych (gramatycznych i leksykalnych), formułowaniu tez, argumentowaniu i konstruowaniu poprawnych akapitów akademickich oraz listów formalnych. Wykładowca udostępnia szereg potrzebnych materiałów w wersjach cyfrowych.

Zalecana literatura

1. Alexander, L. G. 1997. Essay and Letter Writing. London: Longman.
2. Alexander, L., G., (1999). Right word wrong word. Wybierz właściwe słowo, Warszawa: Wydawnictwo 3. Naukowe PWN
4. Fowler, H., R., (1986). The Little, Brown handbook, New York: Scott, Foersman and Company
5. Macpherson, R. 1994. University English. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.
6. Macpherson, R. 1996. English for Writers and Translators. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
7. Ohashi, Y., (1978). English style, grammatical and semantic approach, London: Newbury House Publishers, Inc.

Zaliczenie przedmiotu następuje poprzez napisanie eseju akademickiego w j. angielskim na wybrany lub wylosowany temat.

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.