Nauki społeczne [kursy zdalne]

Sztuczna inteligencja - wyzwania etyczne, polityczne i społeczne

Prowadzący: dr Filip Biały

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 16.09.2022
Zamknięcie zapisów: 4.10.2022

1. wtorek 25.10.2022 18:00 - 20:30
2. wtorek 8.11.2022 18:00 - 20:30
3. wtorek 15.11.2022 18:00 - 20:30
4. wtorek 22.11.2022 18:00 - 20:30
5. wtorek 29.11.2022 18:00 - 20:30
6. wtorek 6.12.2022 18:00 - 20:30
7. wtorek 13.12.2022 18:00 - 20:30
8. wtorek 20.12.2022 18:00 - 20:30

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Celem wykładu jest zaprezentowanie, w sposób przystępny niespecjalistów, wyzwań związanych z dynamicznym rozwojem i upowszechnieniem technik sztucznej inteligencji. W ostatniej dekadzie, dzięki wzrostowi mocy obliczeniowej, rozwojowi algorytmów uczenia głębokiego (deep learning), wykorzystujących sztuczne sieci neuronowe, a także dzięki coraz większej dostępności ogromnych zasobów danych (big data), tak zwana wąska sztuczna inteligencja (narrow artificial intelligence) znajdować zaczęła zastosowanie w praktycznie każdej dziedzinie życia ludzkiego.

Opisywany proces niesie z sobą istotne implikacje etyczne, polityczne i społeczne, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Niewątpliwe korzyści związane są np. z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w diagnostyce medycznej, w badaniach nad nowymi lekami czy w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu. Potencjalnie niepożądane konsekwencje związane są m.in. z robotyzacją, polegającą na zastępowaniu pracy ludzkiej przez maszyny, z wykorzystaniem algorytmów w celu identyfikacji i monitorowania zachowania obywateli, a także do kierowania reklamy komercyjnej i politycznej bądź wykorzystaniem technik uczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego do wytwarzania i upowszechniania nieprawdziwych treści (fake news, deepfakes) w Internecie.

Odpowiedzią na te i inne wyzwania są nowe obszary badań i praktyki, takie jak etyka sztucznej inteligencji (AI ethics), rządzenie sztuczną inteligencją (AI governance) czy bezpieczeństwo sztucznej inteligencji (AI safety). Także one stanowią punkt odniesienia wykładu.

1. Wprowadzenie: czy sztucznej inteligencji trzeba się bać?
  2. Sztuczna inteligencja w kulturze (popularnej): dlaczego ludzie od zawsze śnią o inteligentnych maszynach?
  3. Historia badań nad sztuczna inteligencją: czy grozi nam kolejna zima SI?
  4. Rodzaje i istota technik uczenia maszynowego: po co sztucznej inteligencji ludzie?
  5. Etyka sztucznej inteligencji: czy maszyny mogą być dobre?
  6. Problem dopasowania wartości: czy sztuczna inteligencja może wymknąć się spod ludzkiej kontroli?
  7. Regulacja prawna sztucznej inteligencji w Europie i na świecie: dlaczego unijny AI Act może nie wystarczyć?
  8. Rządzenie algorytmiczne: czy polityków powinny zastąpić maszyny?
  9. Sztuczna inteligencja a kryzys klimatyczny: czy wielkie korporacje próbują ukryć wpływ SI na środowisko naturalne?
  10. Konkluzja: jak żyć po ludzku w świecie coraz bardziej inteligentnych maszyn?

Efekty uczenia się

Słuchacz:

Ma podstawową wiedzę o podstawach technicznych współczesnych narzędzi sztucznej inteligencji oraz na temat ich historycznego rozwoju.

Ma wiedzę na temat konkretnych problemów etycznych, społecznych i politycznych, które związane są z wdrażaniem rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji w różnych sferach życia ludzkiego.

Potrafi wyszukiwać i krytycznie interpretować informacje na temat technik sztucznej inteligencji, a także identyfikować podstawowe sposoby jej zastosowania.

Posiada umiejętność analizowania zjawisk kulturowych w zakresie narracji, dotyczących sztucznej inteligencji.

Dostrzega dylematy etyczne oraz polityczne, związane z nowoczesnymi technologiami i potrafi proponować ich rozwiązania.

Rozumie znaczenie krytycznego podejścia do zmiany technologicznej, dostrzegając różnicę pomiędzy tą zmianą a postępem społecznym, etycznym i politycznym.

Wykład konwersatoryjny, metody aktywizujące, metody problemowe.

Praca pisemna.