Nauki społeczne

Technika story completion w badaniach

Prowadzący: mgr Małgorzata Kubacka

Forma zajęć: laboratorium

Rozpoczęcie zapisów: 22.02.2021
Zamknięcie zapisów: 8.03.2021

1. sobota 15.05.2021 10:00 - 16:00
2. niedziela 16.05.2021 10:00 - 16:00

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Warsztaty skierowane są do osób, które zawodowo zajmują się prowadzeniem badań jakościowych lub ilościowych i poszukują innowacyjnych technik pomocnych w realizacji celów badawczych.

Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z techniką story completion.

Uczestnicy warsztatów, poprzez liczne zadania i przykłady, zdobędą możliwość przećwiczenia praktycznych aspektów związanych z przygotowaniem i prowadzeniem tej techniki badawczej, poznają zasady związane z doborem próby, przygotowaniem story stem’u oraz opracowaniem materiału pozyskanego dzięki tej technice.

Warsztat podzielony jest na trzy części:

1. Czym jest metoda kończenia historii? Przedstawienie metody story completion. Ta część jest częścią teoretyczną i obejmuje ok. 3 godziny dydaktyczne.
  2. Jak używają jej inni badacze? Przedstawienie przykładów projektów badawczych wykorzystujących metodę story completion wraz z zastosowaniem konkretnego story stem’u do określonych celów/problemów badawczych.
  3. Jak ja mogę użyć techniki story completion w swoich badaniach? Praktyczne ćwiczenia z tworzenia i wykorzystania techniki.

Szczegółowa tematyka:

1. Wstęp do story completion method.
  2. Dobór próby badawczej w story completion.
  3. Projektowanie i przeprowadzanie story completion.
  4. Analiza danych pozyskanych dzięki technice story completion (ilościowe i jakościowe analizy)
  5. Projekty badawcze wykorzystujące story completion.

Wiedza. Uczestnik warsztatów:

• Definiuje i nazywa cechy, założenia teoretyczne i metodologiczne w story completion method.
  • Opisuje etapy prowadzenia story completion method.
  • Wyjaśnia różnice miedzy ilościowymi oraz jakościowymi sposobami analiz danych pochodzących z historii.
  • Charakteryzuje podstawowe dylematy etyczne pojawiające się podczas prowadzenia i przygotowania story completion.
  • Wskazuje przykłady zastosowań story completion we wcześniejszych badaniach.

Umiejętności. Uczestnik warsztatów:

• Konstruuje propozycje stem’ów dla story completion zgodnie z zasadami metodologii badań jakościowych.
  • Wchodzi w rolę badacza.
  • Dokonuje analizy poszukiwanych informacji/problemów badawczych i potrafi ocenić, które z problemów są adekwatne dla stosowania story completion.
  • Dokonuje analizy materiału uzyskanego dzięki technice story completion.
  • Identyfikuje problemy związane z badaniami (w tym dylematy etyczne i prawne).

Kompetencje. Uczestnik warsztatów:

• Kreatywnie i twórczo podchodzi do przygotowywania story completion.
  • Ma świadomość istnienia problemów związanych z projektowaniem badania.
  • Zachowuje krytycyzm i ostrożność w prowadzeniu oraz interpretacji wyników badania.
  • Krytycznie ocenia formułowane wnioski, tezy oraz story stem’y.

Praca indywidualna, praca w grupach:

• Ćwiczenia z tworzenia story completion oraz story stem’ów.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (10h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

egzamin pisemny w formie testu lub egzamin ustny