Nauki przyrodnicze i ścisłe

Turystyka bez barier dla osób z niepełnosprawnością

Prowadzący: prof. UAM Alina Zajadacz

Forma zajęć: wykłady + warsztaty

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. sobota 21.10.2017 9:00 - 14:00
2. sobota 4.11.2017 9:00 - 14:00
3. sobota 25.11.2017 9:00 - 14:00
4. sobota 9.12.2017 9:00 - 14:00
5. sobota 20.01.2018 9:00 - 14:00

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
ul. Dzięgielowa 27; 61-680 Poznań

Przybliżenie uczestnikom: uwarunkowań, stanu, perspektyw oraz zasad rozwoju „turystyki dostępnej” /accessible tourism/ dla osób z niepełnosprawnością (OzN). Warsztaty mają
na celu kształtowanie i doskonalenie umiejętności tworzenia oferty turystycznej, dostosowanej
do potrzeb osób z różnymi rodzajami i stopniami niepełnosprawności.

1. Turystyka dostępna” - uwarunkowania, stan i perspektywy rozwoju
  2. Niepełnosprawność - definicje, modele, skala zjawiska
  3. Bariery ograniczające udział w turystyce osób z niepełnosprawnością
  4. Turystyka osób z niepełnosprawnością ruchową
  5. Turystyka osób z dysfunkcją wzroku
  6. Turystyka osób z dysfunkcją słuchu
  7. Projektowanie uniwersalne w przestrzeni turystycznej , obiektach i usługach turystycznych

8.       Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością

1. „Turystyka dostępna” – przegląd dobrych praktyk
  2. Rekomendacje zasad rozwoju „turystyki bez barier”

Słuchacz:

• Będzie miał podstawową wiedzę, dotyczącą uwarunkowań prawnych, ekonomicznych
    i społecznych rozwoju turystyki osób z niepełnosprawnością; źródeł informacji nt. instytucji, organizacji, projektów promujących „turystykę bez barier”.
  • Pozna zasady projektowania uniwersalnego obiektów, miejsc, usług oraz systemu informacji turystycznej.
  • Nabędzie umiejętności: w zakresie właściwych sposobów komunikowania się, reagowania
    w różnych sytuacjach w kontaktach z OzN; personalizacji i podnoszenia jakości usług turystycznych.

Warsztaty: eksperyment (testowanie dostępności obiektów i ich otoczenia z perspektywy użytkownika poruszającego się na wózku inwalidzkim), symulacje, case study, filmy, „akwarium”, „design thinking”. Wszystkie materiały zapewnia prowadzący kurs.

egzamin pisemny

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.