Nauki humanistyczne

Typowe błędy wymowy w j. angielskim u Polaków: intensywne warsztaty fonetyki korekcyjnej (poz. średniozaawansowany)

Prowadzący: dr Danuta Wolfram-Romanowska

Język: polski/angielski

Rozpoczęcie zapisów: 24.11.2017
Zamknięcie zapisów: 17.12.2017

1. wtorek 16.01.2018 16:45 - 18:15
2. czwartek 18.01.2018 16:45 - 18:15
3. wtorek 23.01.2018 16:45 - 18:15
4. czwartek 25.01.2018 16:45 - 18:15
5. wtorek 30.01.2018 16:45 - 18:15
6. czwartek 1.02.2018 16:45 - 18:15
7. wtorek 6.02.2018 16:45 - 18:15
8. czwartek 8.02.2018 16:45 - 17:30

Wydział Anglistyki
ul. Grunwaldzka 6; 60-780 Poznań

Celem kursu jest zauważalna poprawa wymowy j. angielskiego, bardziej zrozumiała dla słuchacza, oraz zbudowanie świadomości fonetycznej i wyposażenie w narzędzia do dalszej, samodzielnej pracy nad wymową.

Słuchacze powinni liczyć się z dodatkowym kosztem 25 PLN za zakup 5 kafli dźwiękowych Say It Right 5.0 w cenie 5 PLN każdy.

1. Gdzieżby tu nacisnąć? Akcent wyrazowy, zmiany akcentu w wyrazach pochodnych oraz frazach.

Niby nic, a najważniejsze: samogłoska schwa /@/.

Znikające dźwięki (elizja): samogłoska schwa /@/, spółgłoska /t/ i inne.

1. Spółgłoski /p/, /t/, /k/ czasem tak mocne aż strach.

Jak  /j/ może zmienić spółgłoski /t/, /d/, /s/ i /z/.

Jak różne dźwięki mogą wpływać na siebie wzajemnie (upodobnienie).

1. Być czy bić? Samogłoski /I/ i /i:/.

Dźwięczność spółgłoski na końcu wyrazu. Mechanizm wzdłużania i skracania samogłoski poprzedzającej.

Jak nie zmiękczać spółgłosek przed /i/.

1. Zęby w akcji? Tylko jeśli to ‘TH’ (spółgłoski /T/ i /D/).
  2. Jak mówić przez nos (spółgłoska /N /).

Jak nie unosawiać angielskich samogłosek.

1. Czy każde słowo w zdaniu jest tak samo ważne? Akcent zdaniowy, rytm, formy mocne (akcentowane) i słabe (nieakcentowane).
  2. Jak łączyć słowa i jak pauzować, żeby mówić płynnie.

Czy twierdzenie ma zawsze intonację opadającą, a pytanie wzrastającą? Podstawowe

melodie  i ich znaczenie.

1. Przećwiczenie umiejętności na podstawie materiału (tekstu) egzaminacyjnego.

Po zakończeniu kursu student wie, że j. angielski ma swoisty akcent wyrazowy i zdaniowy i że jest to język rytmiczny. Student ma świadomość, że dźwięki języka angielskiego różnią się od dźwięków języka polskiego i że mogą zmieniać się w zależności od kontekstu fonetycznego. Student potrafi wypowiedzieć dźwięki przećwiczone na kursie oraz zmodyfikować je w kontekście. Student wie jak łączyć wyrazy i kiedy pauzować w mowie wiązanej i jaka jest melodia i znaczenie podstawowych wzorców zdań oznajmujących i pytających. Student ma świadomość potrzeby dalszego, samodzielnego, wzmacniania nabytych umiejętności.

Krótkie opisy zjawisk fonetycznych, praca z materiałami audiowizualnymi (wzorami do naśladowania), grupowe i indywidualne ćwiczenie dźwięków z korektą nauczyciela, interaktywne ćwiczenie wymowy w grupach (rozmowa), krótkie indywidualne prezentacje ustne na podstawie przećwiczonego materiału kursowego.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin w formie ustnej: przeczytanie tekstu zawierającego elementy wymowy będących przedmiotem kursu.