Kursy językowe

Typowe błędy wymowy w j. angielskim u Polaków z elementami intonacji, gramatyki i słownictwa (od poz. średniozaaw.)

Prowadzący: dr Danuta Wolfram-Romanowska

Język: polski/angielski

Rozpoczęcie zapisów: 7.09.2018
Zamknięcie zapisów: 18.10.2018

1. wtorek 23.10.2018 16:45 - 18:15
2. czwartek 25.10.2018 16:45 - 18:15
3. wtorek 30.10.2018 16:45 - 18:15
4. wtorek 6.11.2018 16:45 - 18:15
5. czwartek 8.11.2018 16:45 - 18:15
6. wtorek 13.11.2018 16:45 - 18:15
7. czwartek 15.11.2018 16:45 - 18:15
8. wtorek 20.11.2018 16:45 - 18:15
9. czwartek 22.11.2018 16:45 - 18:15
10. wtorek 27.11.2018 16:45 - 18:15
11. czwartek 29.11.2018 16:45 - 18:15
12. wtorek 4.12.2018 16:45 - 18:15
13. czwartek 6.12.2018 16:45 - 18:15
14. wtorek 11.12.2018 16:45 - 18:15
15. czwartek 13.12.2018 16:45 - 18:15

Wydział Anglistyki (Coll. Novum)
al. Niepodległości 4; 61-874 Poznań

Celem kursu jest zauważalna poprawa wymowy j. angielskiego – bardziej zrozumiałej dla słuchacza, oraz lepsze rozumienie naturalnej, codziennej angielszczyzny; a także zbudowanie świadomości fonetycznej i wyposażenie w narzędzia do dalszej, samodzielnej pracy nad wymową  i percepcją mowy w połączeniu z rozbudową gramatyki i przydatnego słownictwa.

Słuchacze powinni liczyć się z dodatkowym kosztem 30 PLN za zakup 6 kafli dźwiękowych Say It Right 5.0 w cenie 5 PLN każdy.

1. Akcent wyrazowy, zmiany akcentu w wyrazach pochodnych oraz frazach. Zredukowana samogłoska schwa. Znikające dźwięki (elizja): samogłoska schwa. Słownictwo.
  1. Mocne spółgłoski wybuchowe „p”, „t” „k”. Znikające dźwięki (ciąg dalszy): elizja spółgłosek „t” i „d”. Glotalizacja „t” na końcu wyrazu. Słownictwo.
  1. Długa i krótka samogłoska „i”. Dyftongizacja długiej samogłoski „i”. Dźwięczność spółgłoski na końcu wyrazu. Mechanizm wzdłużania i skracania samogłoski poprzedzając Słownictwo.
  2. Dźwięczność spółgłosek na końcu wyrazu (ciąg dalszy).  Dźwięczne i bezdźwięczne końcówki gramatyczn „s” czy „z”?. Ortografia a wymowa. Słownictwo.
  1. Spółgłoski międzyzębowe „th”. Bezdźwięczne czy dźwięczne „th”: wyrazy pochodne. „t” czy „th”: ortografia a wymowa. Słownictwo.
  1. Spółgłoska nosowa tylnojęzyk Końcówka –ing. Gramatyka i słownictwo.
  2. Czy każde słowo w zdaniu jest tak samo ważne? Akcent zdaniowy, rytm, formy mocne (akcentowane) i słabe (nieakcentowane). Gramatyka i słownictwo: rodzajniki, zaimki, przyimki itp. jako formy słabe we frazach oraz idiomach.
  3. Jak dźwięki mogą wpływać na siebie wzajemnie (upodobnienie).
  4. Jak łączyć słowa i jak pauzować, żeby mówić płynnie. Łączące „r”, „j”, „w” oraz upodobnienia (ciąg dalszy). Spójniki i intonacja płaska. Gramatyka.
  5. Jakich reguł fonetycznych nie przenosić z j. polskiego: jak nie ubezdźwięczniać końcowych spółgłosek (ciąg dalszy); jak nie zmiękczać spółgłosek przed „i”; jak nie unosawiać angielskich samogłosek. Słownictwo.
  6. Podstawowe melodie i ich znaczenie: intonacja opadająca i intonacja wzrastająca w twierdzeniach i pytaniach; intonacja opadająco-wzrastająca w twierdzeniach i pytaniach. Gramatyka: struktura zdania.
  1. Podstawowe melodie i ich znaczenie: intonacja opadająco-wzrastająca w formach grzecznościowych i niedopowiedzeniach; intonacja opadająca i wzrastająca w pytaniach rozłącznych różnego typu. Gramatyka.
  2. Intonacja wzrastająca: pytania jako komentarze. Intonacja opadająca i opadająco- wzrastająca: zdania rozszczepion Intonacja wzrastająco-opadająca: WOW! Słownictwo i gramatyka.
  3. Najczęstsze błędnie wymawiane słowa i wyrażen Zapożyczenia.
  4. Podsumowanie i przećwiczenie umiejętności na podstawie materiału (tekstu) egzaminacyjnego.

Po zakończeniu kursu student wie, że język angielski ma swoisty akcent wyrazowy i zdaniowy i że jest to język rytmiczny i dynamiczny. Student ma świadomość, że dźwięki języka angielskiego różnią się od dźwięków języka polskiego i że mogą zmieniać się w zależności od kontekstu fonetycznego. Student potrafi wypowiedzieć dźwięki przećwiczone na kursie oraz zmodyfikować je w kontekście. Student wie jak łączyć wyrazy i kiedy pauzować w mowie wiązanej i jaka jest melodia i znaczenie podstawowych wzorców zdań oznajmujących i pytających. Student dysponuje wzbogaconą wiedzą gramatyczną i słownikową. Student lepiej rozumie naturalną, mówioną angielszczyznę. Student ma świadomość potrzeby dalszego, samodzielnego, wzmacniania nabytych umiejętności.

Krótkie opisy zjawisk fonetycznych, praca z materiałami audiowizualnymi (wzorami do naśladowania), grupowe i indywidualne ćwiczenie dźwięków z korektą nauczyciela, interaktywne ćwiczenie wymowy w grupach (rozmowa), ćwiczenie gramatyki i słownictwa w powiązaniu ze zjawiskami fonetycznymi. Dostępność kursowych materiałów dydaktycznych w formie elektronicznej.

Egzamin w formie ustnego testu na podstawie arkusza testowego zawierającego zagadnienia fonetyczne będące przedmiotem kursu, przećwiczonego na ostatnim spotkaniu.