Nauki prawno-społeczne

Umiejętności miękkie w pracy zawodowej

Prowadzący: prof. Witold Hołubowicz

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 2.02.2018
Zamknięcie zapisów: 23.02.2018

1. piątek 16.03.2018 16:00 - 20:00
2. piątek 23.03.2018 16:00 - 20:00
3. piątek 6.04.2018 16:00 - 20:00
4. piątek 13.04.2018 16:00 - 20:00
5. piątek 20.04.2018 16:00 - 20:00
6. piątek 27.04.2018 16:00 - 20:00

Wydział Fizyki
ul. Umultowska 85; 61-614 Poznań

Zapoznać uczestników i częściowo aktywnie przećwiczyć zestaw podstawowych umiejętności miękkich potrzebnych w życiu zawodowym.
Przedmiot bazuje na doświadczeniach podobnego przedmiotu prowadzonego przez W. Hołubowicza od wielu lat na studiach dziennych oraz podyplomowych.

• negocjacje: mity o negocjacjach, negocjacje w trybie „wygrana-wygrana”, etapy negocjacji, przygotowanie, stawianie celów, utrzymywanie emocjonalnego dystansu, aktywne słuchanie, finalizowanie negocjacji, najczęstsze błędy;
  • skuteczne działanie: rola proaktywności, stawianie celów strategicznych a realizacja taktyki, sprawy ważne a pilne, delegowanie zadań, tworzenie sytuacji „wygrana-wygrana”, skuteczna komunikacja, syndrom „ostrzenia piły”;
  • szukanie pracy: szukanie pracy jako sprzedaż, rola sprzedaży w gospodarkach konkurencyjnych, szukanie pracy jako proces dołączania do grupy, etapy szukania pracy, materiały marketingowe w procesie szukania pracy, rola i główne elementy rozmowy kwalifikacyjnej, typowe błędy;
  • savoir-vivre zasady ogólne, przedstawianie się, zasady starszeństwa, mówienie sobie po imieniu, zasady ubioru biznesowego, elementy zachowania się przy posiłkach

Uczestnik zajęć będzie potrafić:

• podać i prawidłowo zinterpretować różne aspekty skutecznego działania na bazie własnych oraz cudzych przykładów a także zastosować je do własnych działań
  • podać i prawidłowo zinterpretować różne aspekty procesu szukania pracy na bazie własnych oraz cudzych przykładów a także zastosować je do własnych działań
  • podać i prawidłowo zinterpretować różne aspekty reguł savoir-vivre na bazie własnych oraz cudzych przykładów a także zastosować je do własnych działań
  • podać i prawidłowo zinterpretować przykłady negocjacji w życiu codziennym, prywatnym oraz zawodowym oraz ocenić ich zgodność z zaleceniami dotyczącymi procesu negocjacji

Na potrzeby przedmiotu użyta jest unikalna, autorska formuła organizacyjna. Jej głównymi elementami są:

• Wykład tradycyjny (na bazie prezentacji multimedialnej)
  • Pisanie przez uczestników cotygodniowych krótkich komentarzy pisemnych do prowadzącego, świadczącej o pracy własnej uczestnika w domu
  • Użycie na zajęciach profesjonalnych gier szkoleniowych
  • Wykorzystywanie filmów szkoleniowych

Realizacja na zajęciach warsztatowych pracy w grupach połączonych z dyskusją