Biologia i nauki ścisłe

Uzdrowiciele i truciciele- bioaktywne substancje w roślinach

Prowadzący: dr Jagna Chmielowska-Bąk, dr Łukasz Wojtyla

Rozpoczęcie zapisów: 22.02.2021
Zamknięcie zapisów: 8.03.2021

1. czwartek 25.03.2021 18:00 - 20:15
2. czwartek 8.04.2021 18:00 - 20:15
3. czwartek 15.04.2021 18:00 - 20:15
4. czwartek 22.04.2021 18:00 - 20:15
5. czwartek 29.04.2021 18:00 - 20:15

Zajęcia prowadzone zdalnie.

Tryb zdalny z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.

Celem kursu jest:

• Przedstawienie bogactwa chemicznego roślin oraz omówienie wybranych bioaktywnych związków chemicznych o działaniu prozdrowotnym
  • Zaznajomienie z terminem “fitoterapia” oraz przedstawienie jej zastosowań w wybranych schorzeniach
  • Zaznajomienie z toksycznym działaniem związków chemicznych występujących w roślinach i produktach roślinnych

1. Wprowadzenie do bogactwa chemicznego roślin:
  • przedstawienie pojęć “metabolity pierwotne” i “metabolity wtórne”
  • przedstawienie głównych grup związków chemicznych syntetyzowanych przez rośliny
  • zapoznanie z bazami danych produktów naturalnych i ogólnodostępnej literatury
  1. Charakterystyka wybranych surowców roślinnych wykorzystywanych w fitoterapii
  2. Surowce roślinne w fitoterapii wybranych jednostek chorobowych układu pokarmowego, oddechowego, krwionośnego i nerwowego
  3. Mechanizmy interakcji surowców roślinnych z produktami leczniczymi
  4. Substancje toksyczne występujące w roślinach i produktach roślinnych.
  • przedstawienie wybranych trujące rośliny i toksycznych roślinnych substancji
  • inne toksyczne substancje znajdujące się w produktach roślinnych

Po zakończeniu kursu, jego uczestnik będzie potrafił scharakteryzować najważniejsze grupy związków chemicznych występujących w roślinach, rozpoznać gatunki roślin trujących, będzie świadom zagrożenia związanego z nieznajomością gatunków trujących. Uczestnik kursu po jego ukończeniu będzie posiadał wiedzę na temat gatunków roślin i substancji w nich zawartych wykorzystywanych w fitoterapii schorzeń układu oddechowego, pokarmowego, krwionośnego i nerwowego. Będzie świadom możliwości wystąpienia interakcji pomiędzy produktami leczniczymi a ziołami oraz konieczności konsultacji stosowanej terapii z lekarzem prowadzącym.

Spotkania w trybie online obejmujące:

• prezentacje multimedialne
  • pokazy
  • ćwiczenia o charakterze warsztatowym
  • dyskusje

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Test składający się z zamkniętych i otwartych pytań