Nauki społeczne

WenDo- warsztaty asertywności i samoobrony dla kobiet.

Prowadzący: mgr Ewelina Waląg

Forma zajęć: laboratorium

Rozpoczęcie zapisów: 6.09.2019
Zamknięcie zapisów: 30.09.2019

1. sobota 16.11.2019 9:00 - 15:30
2. niedziela 17.11.2019 9:00 - 14:45

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

Podniesienie umiejętności kobiet w zakresie skutecznej, spójnej, asertywnej komunikacji; rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic; podejmowania decyzji; reagowania na sytuacje przekraczania granic, dyskryminację i przemoc ze względu na płeć i inne; samoobrony fizycznej w sytuacjach ataku/napaści.

Na WenDo kobiety i dziewczęta uczą się, jak reagować na przemoc, na różne formy przekraczania granic. Wzmacniają poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości i sprawczości. WenDo jako metoda samoobrony psychicznej przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wyrażania własnych potrzeb, emocji, zdania. Pomaga to rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.

Kobieta potrafi wskazać i rozbić zachowania, w których stosowane są mechanizmy dyskryminacji i przemocy oraz zareagować na nie.
-potrafi wskazać różnice w kulturowym postrzeganiu kobiet.
-w dyskusjach wykorzystuje zdobytą w trakcie zajęć wiedzę i świadomość teoretyczną związaną z prawami kobiet.
-zna i potrafi zastosować komunikaty asertywne, szczególnie w sytuacji przemocowej

W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, dyskusje w małych grupach i plenarne, praca z oddechem i głosem, elementy psychodramy. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin praktyczny.