Nauki humanistyczne

Współczesne prezentacje multimedialne- PowerPoint i PREZI. Warsztaty z zakresu umiejętności miękkich i technicznych

Prowadzący: dr Konrad Dominas

Rozpoczęcie zapisów: 24.11.2017
Zamknięcie zapisów: 17.12.2017

1. czwartek 18.01.2018 18:45 - 21:00
2. czwartek 25.01.2018 18:45 - 21:00
3. czwartek 1.02.2018 18:45 - 21:00
4. czwartek 8.02.2018 18:45 - 21:00
5. czwartek 15.02.2018 18:45 - 21:00
6. czwartek 22.02.2018 18:45 - 21:00
7. czwartek 1.03.2018 18:45 - 21:00
8. czwartek 8.03.2018 18:45 - 21:00
9. czwartek 15.03.2018 18:45 - 21:00
10. czwartek 22.03.2018 18:45 - 21:00

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

• podniesienie kwalifikacji w zakresie umiejętności miękkich (stres podczas prezentacji; kontekst prezentacji; dobry/zły prezenter, reakcja publiczności itp.) związanych z wystąpieniami publicznymi oraz prezentacjami multimedialnymi;
  • doskonalenie umiejętności informatycznych w programie PowerPoint (m.in. zaawansowane formatowanie elementów graficznych, wykresy, multimedia);
  • doskonalenie umiejętności typograficznych w prezentacjach multimedialnych – dobór odpowiednich czcionek i tła; wielkość czcionki, wstawianie bloków tekstowych itp.
  • kształtowanie sposobów czytelnego, zrozumiałego i treściwego przedstawiania prezentacji multimedialnych;
  • poznanie najważniejszych właściwości programu PREZI;
  • tworzenie i formatowanie prezentacji w programie PREZI.

Zakres umiejętności miękkich – część wspólna dla programu PowerPoint i PREZI:

• treść i kontekst prezentacji multimedialnych;
  • trójkąt skutecznej prezentacji – łączenie umiejętności miękkich z wiedzą informatyczną;
  • czasowy podział prezentacji;
  • dobry i zły prezenter;
  • rozpoczynanie i kończenie prezentacji;
  • cechy dobrego celu prezentacji;
  • sposoby osiągania celu prezentacji;
  • elementy absorbujące uwagę słuchacza;
  • stres podczas prezentacji;
  • komunikacja podczas prezentacji;
  • elementy savoir-vivre’u w prezentacjach i wystąpieniach publicznych.

Zakres umiejętności technicznych:

• zaawansowane formatowanie elementów multimedialnych w programie PowerPoint;
  • typografia w prezentacjach multimedialnych – kolory, grafika, czcionki i tło w prezentacjach multimedialnych (dotyczy zarówno programu PowerPoint, jak i PREZI);
  • stworzenie konta online w programie PREZI;
  • poznanie interfejsu programu PREZI;
  • tworzenie prostych i zaawansowanych prezentacji w PREZI.

Po ukończeniu kursu uczestnik:

• wie, czym jest kontekst prezentacji multimedialnych i jakie jest jego znaczenie podczas wystąpienia;
  • zna i potrafi wykorzystać umiejętności pozwalające redukować stres podczas prezentacji;
  • wie, jak umiejętnie komunikować się ze słuchaczami;
  • wie, jakich błędów powinien unikać dobry prezenter;
  • zna podstawowe zasady savoir-vivre’u w czasie wystąpień;
  • potrafi we właściwy sposób dobrać kolor, tło oraz czcionki w prezentacji;
  • potrafi formatować prezentacje w programie PowerPoint;
  • potrafi założyć konto w programie PREZI;
  • zna najważniejsze elementy programu PREZI i potrafi je umiejętnie wykorzystać;
  • potrafi stworzyć prezentację w programie PREZI.

• w przypadku doskonalenia umiejętności technicznych – indywidualna praca uczestnika przy stanowisku komputerowym;
  • w przypadku umiejętności miękkich – wykład interaktywny; praca w małych grupach zespołowych; dyskusje; techniki kreatywne wydobywające posiadany potencjał uczestników warsztatów; omawianie i analizowanie problematyki warsztatów.

• stworzenie i zaprezentowanie siedmiominutowej prezentacji w programie PowerPoint lub PREZI (egzamin nie jest obowiązkowy)