Nauki humanistyczne

Wstęp do technik tłumaczenia ustnego

Prowadzący: dr Paweł Korpal

Język: polski / angielski

Rozpoczęcie zapisów: 1.02.2017
Zamknięcie zapisów: 27.02.2017

1. wtorek 21.03.2017 18:30 - 20:45
2. wtorek 28.03.2017 18:30 - 20:45
3. wtorek 11.04.2017 18:30 - 20:45
4. wtorek 18.04.2017 18:30 - 20:45
5. wtorek 25.04.2017 18:30 - 20:45

Wydział Anglistyki
al. Niepodległości 4; 61-874 Poznań

Wymagany poziom j. angielskiego uczestników – B2.

Kurs ma na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami tłumaczenia ustnego (liaison, konsekutywnego i a vista). Dzięki praktycznym ćwiczeniom uczestnicy kursu zostaną wyposażeni w podstawowe umiejętności, pozwalające na wykonanie tłumaczenia ustnego, które będą mogli doskonalić we własnym zakresie.

1. Wstęp do teorii tłumaczenia ustnego.
  2. Kompetencje tłumacza ustnego.
  3. Wstęp do tłumaczenia liaison.
  4. Wstęp do tłumaczenia konsekutywnego – techniki mnemoniczne i notacja.
  5. Wstęp do tłumaczenia a vista.

Uczestnik po zakończeniu kursu będzie:

• rozumiał podstawowe zagadnienia teoretyczne z zakresu tłumaczenia ustnego,
  • znał i rozumiał podstawowe kompetencje tłumacza ustnego,
  • potrafił wykonać krótkie tłumaczenie konsekutywne/liaison z j. angielskiego na j. polski oraz z j. polskiego na j. angielski, korzystając z poznanych technik mnemonicznych oraz zasad sporządzania notatek,
  • potrafił wykonać tłumaczenie a vista tekstu o umiarkowanym stopniu trudności z j. angielskiego na j. polski oraz z j. polskiego na j. angielski.

praca w parach, praca w grupach, tłumaczenia wykonywane na forum, dyskusja.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

wykonanie krótkiego tłumaczenia konsekutywnego/liaison.

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.

Warto wiedzieć

Jeżeli wybrany kurs nie spełni Twoich oczekiwań będziesz mógł w dowolnej chwili z niego zrezygnować. Po dokonaniu rezygnacji z kursu odzyskasz wpłaconą opłatę w wysokości zależnej od odbytych już zajęć (rezygnując w połowie kursu odzyskasz zatem 50% ceny kursu).