Nauki humanistyczne

Wstęp do technik tłumaczenia ustnego

Prowadzący: dr Paweł Korpal

Forma zajęć: laboratorium

Język: polski/angielski

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. wtorek 17.10.2017 18:30 - 20:45
2. wtorek 24.10.2017 18:30 - 20:45
3. wtorek 7.11.2017 18:30 - 20:45
4. wtorek 21.11.2017 18:30 - 20:45
5. wtorek 28.11.2017 18:30 - 20:45

Wydział Anglistyki
al. Niepodległości 4; 61-874 Poznań

Kurs ma na celu zapoznanie uczestników z podstawowymi technikami tłumaczenia ustnego (liaison, konsekutywnego i a vista). Dzięki praktycznym ćwiczeniom uczestnicy kursu zostaną wyposażeni w podstawowe umiejętności, pozwalające na wykonanie tłumaczenia ustnego, które będą mogli doskonalić we własnym zakresie.

Wymagany poziom j. angielskiego uczestników – B2.

1. Wstęp do teorii tłumaczenia ustnego.
  2. Kompetencje tłumacza ustnego.
  3. Wstęp do tłumaczenia liaison: ćwiczenia praktyczne.
  4. Wstęp do tłumaczenia konsekutywnego – techniki mnemoniczne i notacja: ćwiczenia praktyczne.
  5. Wstęp do tłumaczenia a vista: ćwiczenia praktyczne.

Uczestnik po zakończeniu kursu będzie:

• rozumiał podstawowe zagadnienia teoretyczne z zakresu tłumaczenia ustnego,
  • znał i rozumiał podstawowe kompetencje tłumacza ustnego,
  • potrafił wykonać krótkie tłumaczenie konsekutywne/liaison z j. angielskiego na j. polski oraz z j. polskiego na j. angielski, korzystając z poznanych technik mnemonicznych oraz zasad sporządzania notatek,

potrafił wykonać tłumaczenie a vista tekstu o umiarkowanym stopniu trudności z j. angielskiego na j. polski oraz z j. polskiego na j. angielski

praca w parach, praca w grupach, tłumaczenia wykonywane na forum, dyskusja.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

wykonanie krótkiego tłumaczenia konsekutywnego/liaison

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.