Biologia i nauki ścisłe

Z mikrobami za pan brat czyli jak dbać o własne zdrowie?

Prowadzący: dr hab. Sylwia Krzymińska

Forma zajęć: wykłady + warsztaty

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. czwartek 17.01.2019 18:15 - 19:45
2. czwartek 24.01.2019 18:15 - 19:45
3. czwartek 31.01.2019 18:15 - 19:45
4. czwartek 7.02.2019 18:15 - 19:45
5. czwartek 14.02.2019 18:15 - 19:45
6. czwartek 21.02.2019 18:15 - 19:45
7. czwartek 28.02.2019 18:15 - 20:30

Wydział Biologii
ul. Umultowska 89; 61-614 Poznań

Celem kursu jest:

1. Zapoznanie słuchaczy z zagadnieniami dotyczącymi wpływu mikroorganizmów żyjących w przewodzie pokarmowym człowieka na utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia
  2. Przekazanie podstawowej wiedzy na temat funkcji korzystnych mikroorganizmów
  3. Zapoznanie słuchaczy podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi wybranych chorób infekcyjnych
  4. Zapoznanie słuchaczy z metodami zapobiegania infekcjom

Jesteśmy superorganizmami, a nasze jelita stanowią najbardziej zagęszczony, bioróżnorodny i szybko zmieniający się bakteryjny ekosystem, zwany mikrobiotą. Na wykładzie zostanie omówiony jego wpływ na utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia. Kolejne wykłady będą wprowadzeniem do tematyki chorób zakaźnych. Zostaną przedstawione aktualne problemy dotyczące starych i nowo pojawiających się patogenów. Słuchacze poznają zasady profilaktyki chorób zakaźnych.

Po zakończeniu wykładów uczestnik:

1. Rozumie zagadnienia dotyczące wpływu diety i innych czynników na mikrobiotę jelita i utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia
  2. Ma wiedzę dotyczącą mechanizmów chorobotwórczości wybranych bakterii
  3. Wyjaśnia zasady profilaktyki przeciwzakaźnej i potrafi odpowiedzieć na pytanie „dlaczego konieczne jest stosowanie szczepień ochronnych?”

Wykład otwarty, praca w grupach i dyskusja.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin ustny.