Biologia i nauki ścisłe

8. wtorek 10.12.2019 17:30 - 19:00

Wydział Biologii
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 6; 61-614 Poznań

Celem kursu jest zapoznanie z zaawansowanymi zagadnieniami związanymi z programowaniem i analizą danych. Uczestnicy utrwalą swoją wiedzę o języku Python oraz poszerzą ją o standardowe rozwiązania programistyczne. Uczestnicy dowiedzą się jak programować obiektowo i wprowadzać analizy wielowątkowe. Poruszymy temat wykorzystania zewnętrznych modułów oraz ich tworzenia. Cały kurs ma na celu pokazanie i nauczenie uczestników, jak mogą wykorzystać programowanie w języku Python w analizie danych o
zróżnicowanym charakterze oraz ich prezentacji w formie wykresów.

● Wprowadzenie i wykorzystanie programowania obiektowego
● Wykorzystanie wielowątkowości jako elementu przyspieszenia działania programów
● Obsługa zewnętrznych modułów (bibliotek) oraz ich tworzenie
● Uruchamianie programów zewnętrznych w obrębie kodu
● Tworzenie zróżnicowanych wykresów reprezentujących analizowane dane
● Zasady poprawnego pisania kodu

Uczestnik będzie w stanie samodzielnie rozwiązywać problemy algorytmiczne z wykorzystaniem zaawansowanych metod programistycznych języka Python. Będzie potrafił efektywnie przetwarzać, analizować oraz wizualizować dane o zróżnicowanym charakterze. Rozwinięta zostanie umiejętność optymalizacji zadań i tworzonej implementacji kodu.

Zajęcia dedykowane są osobom, które mają podstawowe umiejętności programowania w języku Python (zmienne, listy, słowniki, warunki if...else, pętla for i while, funkcje) oraz obsługi komputera. Wszystkie ćwiczenia będą miały charakter praktyczny i będą wykonywane na komputerach. Zadania samodzielnie rozwiązywane na zajęciach będą fragmentem dużego projektu tworzonego w trakcie kursu, służącego do analizy danych pochodzących z arkuszy typu Excel oraz plików tekstowych.

Egzamin pisemny.