Nauki prawno-społeczne

Zarządzanie rozwojem lokalnym i regionalnym

Prowadzący: dr Paweł Gondek

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. piątek 13.10.2017 17:30 - 20:30
2. piątek 20.10.2017 17:30 - 20:30
3. piątek 27.10.2017 17:30 - 20:30
4. piątek 17.11.2017 17:30 - 20:30
5. piątek 24.11.2017 17:30 - 20:30
6. piątek 8.12.2017 17:30 - 20:30
7. piątek 15.12.2017 17:30 - 19:45
8. piątek 5.01.2018 17:30 - 19:45

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
ul. Umultowska 89a; 61-614 Poznań

- zapoznanie słuchaczy ze strukturą i zasadami ustrojowymi samorządu terytorialnego

- umiejętność budowanie strategii miasta, gminy i regionu

- wskazanie źródeł finansowania przedsięwzięć lokalnych i regionalnych

- przedstawienie form aktywizacji zawodowej w ramach działalności samorządu terytorialnego

- analiza konkretnych przypadków korzyści, a także niewykorzystanych szans we współpracy miast partnerskich

1. Samorząd terytorialny jako część ładu demokratycznego; rola samorządu terytorialnego zawarta w Konstytucji RP (zasada decentralizacji władzy publicznej, ochrona sądowa samodzielności samorządu terytorialnego, zasada pomocniczości, zadania własne i zlecone). Aktualna ordynacja wyborcza versus proponowane zmiany.
  2. Relacje pomiędzy organami uchwałodawczymi i wykonawczymi, pozycja ustrojowa radnego, wójta, burmistrza, prezydenta miasta, działania i znaczenia samorządu pomocniczego.
  3. Partycypacja społeczna na poziomie lokalnym (budżetu partycypacyjny, inicjatywy uchwałodawcze mieszkańców, referendum, konsultacje społeczne, współpraca samorządu z organizacjami pozarządowymi, inicjatywy lokalne, dialog obywatelski).
  4. Promocja zatrudnienia i przeciwdziałanie bezrobociu.
  5. Zarządzanie rozwojem lokalnym i regionalnym (instrumentów zarządzania strategicznego, nowoczesna strategia rozwoju, pozyskiwania funduszy Unii Europejskiej, budowania potencjału inwestycyjnego samorządu, tworzenia marki jednostki samorządowej).
  6. Gospodarka komunalna
  7. Miasta partnerskie – celowość współpracy

- słuchacz potrafi wskazać i opisać rolę oraz strukturę samorządu terytorialnego RP

- uczestnik kursu rozumie i przedstawia strukturę budżetu jednostki samorządu terytorialnego oraz opisuje działania podejmowane w ramach budżetu partycypacyjnego

- uczestnik kursu potrafi samodzielnie i w grupach zbudować przykładową strategię rozwoju lokalnego

- słuchacz wskazuje środki finansowe, które można pozyskać na różne formy działalności samorządu terytorialnego

- słuchacz potrafi samodzielnie i w grupach zbudować przykładową strategię marki jednostki samorządu terytorialnego

Metody pracy:

Wykład problemowy, case study, warsztaty

Studium przypadku (case study)

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.