Nauki humanistyczne

Zdrowy głos. Zawodowe użycie i profilaktyka zaburzeń głosu

Prowadzący: prof. dr hab. Krzysztof Szydzisz, mgr Ewa Kolanus

Forma zajęć: wykłady + warsztaty

Rozpoczęcie zapisów: 30.11.2018
Zamknięcie zapisów: 23.12.2018

1. piątek 1.02.2019 17:30 - 20:45
2. sobota 2.02.2019 10:00 - 13:15
3. piątek 8.02.2019 17:30 - 20:45
4. sobota 9.02.2019 10:00 - 13:15
5. piątek 15.02.2019 17:30 - 20:45
6. sobota 16.02.2019 10:00 - 13:15
7. piątek 22.02.2019 17:30 - 20:45
8. sobota 23.02.2019 10:00 - 11:30

Collegium Martineum
ul. Święty Marcin 78; 61-809 Poznań

Opanowanie podstaw teoretycznych z zakresu emisji, higieny i profilaktyki zaburzeń głosu, opanowanie prawidłowej techniki emisji głosu i mechaniki mowy, przygotowanie narządu głosotwórczego do sprawnej i bezpiecznej pracy głosem, nabycie umiejętności „panowania” nad głosem w sytuacji narażenia na stres.

Zawodowe użycie i profilaktyka zaburzeń głosu.

1. Zmniejszenie wysiłku głosowego dzięki usprawnieniu funkcjonowania aparatu głosowego
    i artykulacyjnego;
  2. Określenie optymalnej wysokości mówienia, właściwe wykorzystanie rezonansu;
  3. Niwelowanie nieprawidłowych napięć w aparacie oddechowym, fonacyjnym i artykulacyjnym;
  4. Poprawa brzmienia głosu i usprawnienie artykulacji oraz zapobieganie chorobom zawodowym narządu głosu;
  5. Zmniejszenie absencji chorobowej i ograniczenie kosztów związanych
    z leczeniem chorób; Nabycie umiejętności „panowania” nad głosem w sytuacji narażenia na stres

- wykład z zakresu anatomii, fizjologii i higieny głosu poparty prezentacją multimedialną,

• demonstracja i wykonywanie ćwiczeń ukierunkowanych na prawidłową emisję głosu,
  • prezentacja przez studentów wybranych utworów literackich – dyskusja i analiza, wyciąganie wniosków i praktyczna poprawa popełnionych błędów.

Publiczny sprawdzian wystąpienia