Nauki przyrodnicze i ścisłe

Zielono mi- rzecz o współczesnych wyzwaniach ochrony środowiska

Prowadzący: dr Małgorzata Stępniewska

Forma zajęć: wykłady

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. czwartek 9.11.2017 16:45 - 18:15
2. czwartek 16.11.2017 16:45 - 18:15
3. czwartek 23.11.2017 16:45 - 18:15
4. czwartek 30.11.2017 16:45 - 18:15
5. czwartek 7.12.2017 16:45 - 18:15
6. czwartek 14.12.2017 16:45 - 18:45
7. czwartek 21.12.2017 16:45 - 18:45

Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych
ul. Dzięgielowa 27; 61-680 Poznań

Zdobycie wiedzy na temat wpływu człowieka na środowisko na poszczególnych etapach rozwoju cywilizacji.

Umiejętność identyfikacji form presji na środowisko, skutków środowiskowych oraz reakcji w odniesieniu do różnych sektorów gospodarki oraz wzorców konsumpcyjnych.

Zdobycie wiedzy na temat kierunków i sposobów działań praktycznych dla ochrony poszczególnych komponentów środowiska.

Zapoznanie uczestników z instrumentami zarządzania środowiskiem, w tym prawno-administracyjnymi, ekonomicznymi, planistycznymi i edukacyjnymi

1. Historia relacji człowiek–środowisko.
  2. Najważniejsze działania podjęte przez człowieka w celu poprawy stanu środowiska w XX w.
  3. Nowe spojrzenie na relacje między człowiekiem a środowiskiem.
  4. Współczesne oddziaływania na środowisko (sektor gospodarczy; konsumenci).
  5. Stan środowiska w Polsce.
  6. Fakty i mity na temat ochrony środowiska.

Uczestnik kursu:

• pozna rozwój relacji między człowiekiem a środowiskiem, z uwzględnieniem specyfiki współczesności
  • zdobędzie umiejętność analizy w ujęciu siły sprawcze – skutki środowiskowe – reakcja dla najważniejszych form aktywności człowieka
  • pozna stan komponentów środowiska w Polsce w aspekcie ilościowym i jakościowym
  • zdobędzie umiejętność własnego spojrzenia na lokalne i globalne problemy ochrony środowiska

Wysłuchanie wykładów i dyskusja

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Słuchacz przygotuje we własnym zakresie informację na temat ustalonego z wykładowcą zagadnienia z zakresu ochrony środowiska

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.