Nauki społeczne

3. sobota 9.05.2020 9:30 - 18:15

Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 5; 61-614 Poznań

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z zasadami zwinnego zarządzania projektami. Udział w kursie pozwoli nabyć wiedzę i umiejętności pozwalające reagować na problemy powstałe w trakcie trwania projektu. Poznanie podstawowych zasad, różnić pomiędzy podejściem zwinnym a klasycznym pozwoli na wprowadzenie niezbędnych zmian w projekcie w najbardziej odpowiednim momencie. Kurs kierowany jest do wszystkich zainteresowanych nowoczesnym podejściem do zarządzania projektami, a w szczególności: sponsorów, kierowników projektów, członków zespołów oraz członków biur projektów, osób pracujących w środowisku projektowym.

Cele szczegółowe kursu:

• rozpoznawanie zadań i projektów, w których warto zastosować zwinne podejście;
  • definiowanie wymagań w sposób ułatwiający ich zmianę w trakcie realizacji projektu;
  • zastosowanie podejścia zwinnego (Agile) w swoich projektach;
  • budowanie zwinnego zespołu i aktywne uczestnictwo w trakcie realizacji projektów.

• Wprowadzenie do zarządzania zwinnego;
  • Porównanie tradycyjnego zarządzania do Agile;
  • Manifest Agile (ang. Agile Manifesto);
  • Budowanie zespołu Agile’owego w organizacji;
  • Co to jest SCRUM?
  • Co to jest Kanban?
  • Poznanie Agile: inicjacja projektu (karta projektu, planowanie i in.);
  • Planowanie wdrożeń, iteracji;
  • Realizacja Agile (raportowanie, zarządzanie zmianą, zarządzanie ryzykiem).

Uczestnik posiada wiedzę:

• zna istotę i specyfikę zarządzania projektami zwinnymi;
  • z zakresu realizacji projektu zwinnych;
  • wie czym jest Agile, Kanban i Scrum;
  • zna zasady zarządzania ryzykiem, zmianą projektu i problemami;
  • z zakresu realizacji projektu;
  • dotyczącą zakończenia projektu.

Uczestnik posiada umiejętności:

• potrafi wskazać na różnice pomiędzy tradycyjnym (kaskadowym) a zwinnym podejściem do zarządzania projektami;
  • potrafi wybrać odpowiednie podejście w ramach planowania projektu;
  • wie, jak zastosować narzędzia i techniki pomagające w realizacji projektu;
  • potrafi odpowiednio dobrać członków do realizacji projektu;
  • dotyczące monitorowania prac i zakończenia projektu.

Kurs będzie prowadzony formie szkolenia. Metodami będzie część wykładowa oraz multimedialna zapewniona przez prowadzącego. W dalszej kolejności praca na przykładach (Case Studies), praca w grupach oraz dyskusja.

Zadanie teoretyczno-praktyczne.