Cele kursu
Celem kursu jest zapoznanie uczestników z zagadnieniami dotyczącymi jakości wód powierzchniowych i podziemnych ujmowanych do celów wodociągowych oraz przeznaczanych do celów rekreacyjnych i sportowych. Ponadto wykształcenie umiejętności rozpoznawania zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka powodowanych mikrobiologicznym i chemicznym zanieczyszczeniem wody.
Tematyka kursu
- Wody powierzchniowe i podziemne w systemach zbiorowego zaopatrzenia ludności w wodę. Wpływ zakwitów sinic i glonów na przydatność wody do kąpieli.
- Zagrożenia dla ujęć wód powierzchniowych i podziemnych. Incydentalne zanieczyszczenie źródeł wody (awarie, katastrofy, niekontrolowane wycieki, działania celowe, pogodowe zjawiska ekstremalne)
- Ochrona ujęć wody i zbiorników rekreacyjnych przed zdarzeniami niepożądanymi. Monitoring jakości wody. Strefy ochrony bezpośredniej i pośredniej dla ujęć wód.
- Jakość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i rekreacji (parametry mikrobiologiczne, organoleptyczne i fizykochemiczne). Regulacje prawne. Jakość wody w wybranych wodociągach (w tym w wodociągach poznańskich) oraz kąpieliskach w Polsce.
- Skażenie bakteryjne wód. Jego przyczyny, związki toksyczne. Pierwotniaki pasożytnicze w wodzie wodociągowej. Wody butelkowane. Wodnopochodne parazytozy.
- Klasyczne i nowe metody uzdatniania wody do picia i rekreacji.
Efekty uczenia się
Po zakończeniu kursu uczestnik:
- Będzie potrafił charakteryzować najważniejsze zagrożenia dla powierzchniowych i podziemnych zasobów wodnych.
- Przedstawi korzyści wynikające z zastosowania właściwych metod uzdatniania wody oraz potrafi uzasadnić swoje stanowisko w sprawie ich wyboru.
- Zna podstawowe zasady dotyczące uzyskania bezpiecznej i stabilnej mikrobiologicznie wody przeznaczonej do picia.
- Zna przyczyny i rozumie konsekwencje zdrowotne wynikające z obecności w wodzie kąpielisk różnych grup mikroorganizmów, w tym sinic, które rozpoznaje i odróżnia od innych grup organizmów.
Metody pracy
Część teoretyczna (10 godz.) i warsztatowa (10 godz.), w tym wizytacja wybranego ujęcia i stacji uzdatniania wody oraz zbiornika rekreacyjnego w obrębie aglomeracji poznańskiej. Laboratorium (5 godz.) obejmuje analizę mikroskopową organizmów z różnych typów zbiorników wodnych połączoną z identyfikację i klasyfikacją mikroorganizmów: sinic i glonów.