Nauki humanistyczne -

Połączenie w sobie. WenDo – warsztat rozwojowy nie tylko asertywności i samoobrony dla kobiet

Prowadzący: dr Ewelina Waląg

15 godzin

Cena: 380 zł

Forma zajęć: laboratorium

Język: polski

Podstawowe informacje

Informacje o zapisach
Rozpoczęcie zapisów: 11.09.2024
Zamknięcie zapisów: 02.10.2024
Min. liczba uczestników: 12
Limit miejsc: 15

Terminy i miejsca zajęć

Lp. Data Godzina
1. 23.11.2024 10:00 - 16:00
2. 24.11.2024 10:00 - 16:30

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej

ul. Fredry 10, 61-701, Poznań

"

Informacje dotyczące programu kursu

KURS ODBYWAĆ SIĘ BĘDZIE W FORMIE STACJONARNEJ.

 

Cele kursu:
podniesienie umiejętności kobiet w zakresie skutecznej, spójnej, asertywnej komunikacji; osadzenia we własnym ciele i sprawczości; rozpoznawania i diagnozowania sytuacji przekraczania granic; podejmowania decyzji; reagowania na sytuacje graniczne, dyskryminację i przemoc ze względu na płeć i inne; samoobrony fizycznej w momentach ataku/napaści; wzmocnienia oddechu i głosu; stanięcia za sobą i w sobie.

Tematyka kursu:
Na WenDo kobiety i dziewczęta uczą się, jak reagować na przemoc, na różne formy przekraczania granic. Wzmacniają poczucie pewności siebie, poczucie własnej wartości i sprawczości. WenDo jako metoda samoobrony psychicznej przekazuje wiedzę na temat skutecznych metod komunikowania się i wskazywania własnych potrzeb, emocji, osobistego zdania, poczucia bycia w ciele. Pomaga to rozwiązywać konflikty, przełamywać stereotypy i obawy, poczucie winy czy wstydu. Warsztaty stanowią przestrzeń do holistycznego spojrzenia na siebie w świecie, w którym przydatnymi okazują się umiejętności wyrażania siebie we własnych granicach. Spotkania w ramach WenDo planowane są jako całość, dlatego nie ma możliwości dołączenia do grupy drugiego dnia lub tylko na kilka godzin pierwszego lub drugiego dnia.

Efekty uczenia się:

- osoba uczestnicząca potrafi wskazać i rozbić zachowania, w których stosowane są mechanizmy dyskryminacji i przemocy oraz zareagować na nie,
- potrafi wskazać różnice w kulturowym postrzeganiu kobiet,
- w dyskusjach wykorzystuje zdobytą w trakcie zajęć wiedzę i świadomość teoretyczną związaną z prawami kobiet,
- zna i potrafi zastosować komunikaty asertywne, szczególnie w sytuacji przemocowej,
- współdziała i pracuje w grupie, przyjmując różne role,
- potrafi w holistyczny sposób odnieść się do siebie i swojego miejsca w świecie, ma świadomość własnego ciała.

Metody pracy:

W czasie zajęć stosowane są ćwiczenia symulacyjne, dyskusje w małych grupach i plenarne, praca z oddechem i głosem, elementy psychodramy, formy służące wzmocnieniu ciała i osadzenia w sobie. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, bloki. Zajęcia prowadzone będą w maksymalnie 12-osobowej grupie. Ze względu na charakter spotkania wymagany jest swobodny strój oraz obuwie.

Informacje o egzaminie

Informacja: Egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Cena egzaminu: 100 zł