KURS ODBYWAĆ SIĘ BĘDZIE W FORMIE STACJONARNEJ.
Cele kursu
Celem kursu jest zapoznanie słuchaczy z podstawową wiedzą o budowie, biologii i ekologii ssaków. Słuchacze poznają też mechanizmy ewolucyjne prowadzące do przystosowania się ssaków do rozmaitych środowisk i trybów życia oraz nisz ekologicznych, co przekłada się na ich wielkie zróżnicowanie. Zdobędą także wiedzę praktyczną w oparciu o przeprowadzone odłowy małych ssaków oraz będą mieli okazję zaobserwować gatunki występujące na terenie Poznania w ich naturalnym środowisku. Celem kursu jest także uczulenie słuchaczy na odczytywanie sygnałów wysyłanych przez zwierzęta towarzyszące, zrozumienie ich potrzeb oraz prawidłową komunikację pomiędzy opiekunem a pupilem. Ponadto celem kursu jest wyrobienie u słuchaczy chęci/potrzeby samodzielnego poszerzania wiedzy z tematyki przedmiotu w oparciu o fachową literaturę i filmy dokumentalne.
Tematyka kursu
Wtorek, 28.01.2025: Wykład 1 (2 godz. lekcyjne) – Podstawowe informacje o budowie i biologii ssaków.
Wtorek, 04.02.2025: Wykład 2 (2 godz.) – Ewolucja i zróżnicowanie taksonomiczne ssaków na świecie i w Polsce.
Wtorek, 11.02.2025: Wykład 3 (2 godz.) – Ssaki przystosowane do życia w wodzie i pod ziemią oraz na drzewach i w lasach.
Czwartek, 13.02.2025: Ćwiczenia 1 (3 godz.) – Rozpoznawanie śladów i tropów naszych ssaków.
Wtorek, 18.02.2025: Wykład 4 (2 godz.) – Ssaki przystosowane do życia w warunkach chłodu i mrozu oraz gorąca i suszy.
Czwartek, 20.02.2025: Ćwiczenia 2 (3 godz.) – Odłowy małych ssaków na terenie kampusu Morasko, zapoznanie z różnymi typami wykorzystywanych pułapek żywołownych.
Czwartek, 27.02.2025: Ćwiczenia 3 (3 godz.) – Behawior ssaków (odwaga i eksploracja, dominacja międzygatunkowa, preferencje pokarmowe) – analiza nagrań wideo.
Wtorek, 04.03.2025: Wykład 5 (2 godz.) – Ssaki przystosowane do życia w agrocenozach i miastach - synantropizacja, synurbizacja i udomowienie ssaków.
Czwartek, 06.03.2025: Ćwiczenia 4 (3 godz.) – Przystosowania ssaków do różnych środowisk i trybów życia. Zróżnicowanie uzębienia ssaków a ich dieta.
Czwartek, 13.03.2025: Ćwiczenia 5 (3 godz.) – Behawior a dobrostan i opieka nad ssakami domowymi na przykładzie psów i kotów.
Efekty uczenia się
1) Słuchacz zna cechy różnicujące ssaki należące do poszczególnych podgromad i rzędów oraz opisuje bogactwo gatunkowe rzędów, w szczególności krajowej teriofauny.
2) Słuchacz zna zależności i interakcje między budowa i biologią wybranych gatunków ssaków a ich trybem i środowiskiem życia, zajmowaną niszą ekologiczną czy pozycją w łańcuchu troficznym.
3) Słuchacz potrafi właściwie interpretować różnorodności ssaków jako efekt ich dostosowania do różnych warunków środowiska i interakcji międzygatunkowych.
4) Słuchacz wykazuje aktywną postawę w prowadzeniu obserwacji, zarówno samodzielnie jak i w zespole.
Metody pracy
Wykład z prezentacją multimedialną, dyskusja, metoda ćwiczeniowa, pokaz i obserwacja, demonstracje dźwiękowe i/lub video, praca w grupach, praca z tekstem.