Biologia i nauki ścisłe - Kurs zdalny

Rośliny- świat, którego nie zauważamy

Prowadzący: dr hab. Małgorzata Adamiec , dr Łukasz Wojtyla

15 godzin

Cena: 190 zł

Forma zajęć: wykłady

Język: polski

Podstawowe informacje

Informacje o zapisach
Rozpoczęcie zapisów: 06.12.2024
Zamknięcie zapisów: 20.12.2024
Min. liczba uczestników: 25
Limit miejsc: 50

Terminy i miejsca zajęć

Lp. Data Godzina
1. 04.02.2025 18:00 - 20:15
2. 11.02.2025 18:00 - 20:15
3. 18.02.2025 18:00 - 20:15
4. 25.02.2025 18:00 - 20:15
5. 04.03.2025 18:00 - 20:15

Kurs odbywa się zdalnie

Informacje dotyczące programu kursu

KURS ODBYWAĆ SIĘ BĘDZIE W FORMIE ZDALNEJ.

 

Cele kursu

Celem kursu jest przekazanie podstawowych informacji o funkcjonowaniu organizmów roślinnych, w tym o procesach fizjologicznych i biochemicznych w nich zachodzących, mechanizmach zaangażowanych w odpowiedź na zmiany środowiska oraz interakcji roślin z innymi organizmami.

Tematyka kursu

Na naszych spotkaniach w ramach kursu „Rośliny - świat, którego nie zauważamy” chcemy razem z uczestnikami zastanowić się i odpowiedzieć na następujące pytania:

i). Co to jest roślina i jak ona działa? Budowa rośliny i komórki roślinnej, fotosynteza i jej znaczenie dla obiegu węgla i tlenu w przyrodzie, wpływ pojawienia się fotosyntezy i roślin na ewolucję życia na ziemi.

ii). Czy rośliny czują? O percepcji świata zewnętrznego przez rośliny. Odbiór sygnałów i bodźców, ich percepcja i transdukcja. Reakcja na czynniki stresowe.

iii). Czy rośliny się komunikują? Hipoteza plant blindness (niedostrzegania roślin), ruchy roślin, relacje w świecie roślin, allelopatia, lotne związki sygnalne, wood wide web, przekazywanie informacji pomiędzy roślinami.

iv). Czy rośliny nas inspirują? Rośliny jako inspiracja w nowoczesnej biogospodarce, zastosowania roślin w przemyśle, rośliny jako źródło cennych związków chemicznych, teoria biofilii.

v). Jak my zmieniamy rośliny? Jak człowiek selekcjonuje nowe odmiany roślin, podejścia tradycyjne i nowe, genetyka roślin, mutageneza, GMO dobre czy złe podejście w uprawie roślin, metoda CRISPR-Cas9, regulacja ekspresji genów, hodowle in vitro, ekologiczne rolnictwo i zrównoważony rozwój.

Efekty uczenia się

Po zakończeniu zajęć uczestnik kursu zna budowę roślin oraz znaczenie reakcji fotosyntezy dla funkcjonowania życia na Ziemi, potrafi opisać podstawowe mechanizmy odpowiedzi roślin na zmiany zachodzące w środowisku, umie scharakteryzować procesy uczestniczące w komunikacji pomiędzy roślinami, jest w stanie omówić znaczenie roślin w rozwoju gospodarki, zna podstawowe podejścia wykorzystywane do otrzymywania nowych odmian roślin.

Metody pracy

Zajęcia mają formę wykładu z elementami dyskusji. W trakcie zajęć wykorzystane zostaną aplikacje umożliwiające w czasie rzeczywistym zbieranie odpowiedzi/opinii uczestników.

Informacje o egzaminie

Informacja: Egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Cena egzaminu: 100 zł

Egzamin zdalny w formie pisemnej. Uczestnik będzie poproszony o udzielenie odpowiedzi na 5 pytań otwartych.