Kurs odbywać się będzie w formie zdalnej.
Cele kursu:
Zapoznanie uczestników z panoramą zjawisk z dziedziny urbanistyki, architektury i wzornictwa, które w latach 1945-1989 wpływały na kształt Poznania.
Tematyka kursu:
Zajęcia zostaną podzielone na trzy zasadnicze segmenty tematyczne. Na początku przedstawione zostaną zagadnienia dotyczące kierunku rozwoju przestrzennego miasta, obranego po II wojnie światowej i dyskusji na temat urbanistyki Poznania, jaka toczyła się w okresie PRL. Drugi segment będzie koncentrował się na architekturze. Omówione zostaną uwarunkowania działalności projektowej, kształcenie architektów, a następnie poszczególne realizacje, reprezentatywne dla danej grupy obiektów (m.in. architektura mieszkalna, budynki uczelniane, sakralne, hotele). Ostatnia część zajęć będzie dotyczyć wzornictwa, ze szczególnym uwzględnieniem projektowania wnętrz, mebli, ceramiki oraz tkaniny. Omówiona zostanie działalność Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu i jej miejsce w programie reformy szkolnictwa artystycznego, zagadnienie poznańskiej szkoły mebla, a następnie udział poznańskich twórców w powstaniu polskiej szkoły tkaniny i ich osiągnięcia z zakresu ceramiki architektonicznej.
Efekty uczenia się:
Uczestnik zajęć zna przebieg dyskusji nad rozwojem przestrzennym Poznania, toczącej się w okresie PRL oraz najważniejsze zrealizowane projekty urbanistyczne. Zna ważne obiekty architektoniczne powstałe w mieście w tym okresie, a także działalność z dziedziny wzornictwa rozwijającą się przy Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu.
Uczestnik potrafi rozpoznać w tkance miejskiej Poznania obiekty pochodzące z okresu PRL, ocenić ich osadzenie w kontekście urbanistycznym. Potrafi rozpoznać świadectwa niezrealizowanych lub nieukończonych projektów, ocenić wpływ epoki PRL na dzisiejszy kształt miasta.
Metody pracy:
wykład i prezentacja, zawierająca archiwalne i współczesne zdjęcia miasta, plany miasta, projekty architektoniczne i in.