Nauki humanistyczne

Jak przeczytać dawne akta, dokumenty i inskrypcje

Prowadzący: prof. UAM dr hab. Piotr Bering, dr hab. Monika Miazek-Męczyńska

Rozpoczęcie zapisów: 1.09.2017
Zamknięcie zapisów: 25.09.2017

1. sobota 14.10.2017 10:30 - 12:45
2. sobota 21.10.2017 10:30 - 12:45
3. sobota 28.10.2017 10:30 - 12:45
4. sobota 4.11.2017 10:30 - 12:45
5. sobota 18.11.2017 10:30 - 12:45

Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej
ul. Fredry 10; 61-701 Poznań

Przybliżenie podstaw paleografii (tzn. dziejów i umiejętności odczytu dawnego pisma).

1. Dzieje pisma łacińskiego (przegląd), 2. Typy dokumentów staropolskich, 3. Archiwa i inne miejsca ich przechowywania, 4. Typowe słownictwo łacińskie, występujące w czytanych tekstach, 5. Podstawy chronologii rzymskiej i średniowiecznej, 6. Inskrypcje łacińskie.

1. A) Wiedza: Uczestnik kursu zna podstawy dawnego pisma oraz dawny sposób zapisu dat i potrafi wykorzystać te wiadomości.
  2. B) Umiejętności: Uczestnik kursu umie odczytać dawny tekst i wykorzystać zawarte w nim informacje, potrzebne dla prowadzonych przez siebie poszukiwań hobbystycznych (np. genealogicznych). Dzięki tym umiejętnościom może pracować jako siła pomocnicza w zespołach, które przeprowadzają kwerendy w materiałach archiwalnych, gdyż umie przepisać dawny tekst. Ponadto absolwent potrafi określić czas powstania rękopisu (np. czy pochodzi on ze średniowiecza, czy z baroku). Uczestnik potrafi także dokonać przeliczenia dawnych zapisów dat na sposób współczesny.

Ćwiczenia praktyczne, z elementami wykładu. Praca na dawnych tekstach (fotokopie, pliki graficzne), samodzielny (pod kierunkiem prowadzącego) odczyt tekstu łacińskiego lub/i staropolskiego. Poznanie typowego słownictwa występującego w czytanych tekstach i umiejętność jego wykorzystania. Dzięki temu można "z grubsza" zrozumieć tekst przy minimalnej znajomości języka łacińskiego.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Samodzielne odczytanie i skomentowanie dawnego tekstu.

Po zalogowaniu do Systemu Uniwersytetu Otwartego możesz dokonać rejestracji na te kursy, na których będą aktualnie otwarte zapisy. Pamiętaj, że o przyjęciu na dany kurs decyduje kolejność zgłoszeń. Przy każdym kursie znajdziesz informację o aktualnej liczbie kandydatów zapisanych na kurs. W przypadku gdy na kursie zapisanych jest więcej kandydatów niż przewidywany limit miejsc możesz dokonać rejestracji na listę rezerwową.