Kursy stacjonarne

Moderowanie treści na platformach internetowych- obowiązki i odpowiedzialność

Prowadzący: prof. UAM dr hab. Katarzyna Klafkowska-Waśniowska, mgr Michalina Kowala

Rozpoczęcie zapisów: 23.02.2024
Zamknięcie zapisów: 11.03.2024

Zapisy na ten kurs zostały odwołane.
Kurs nie został uruchomiony.

1. środa 8.05.2024 17:00 - 19:15
2. wtorek 14.05.2024 17:00 - 19:15
3. wtorek 21.05.2024 17:00 - 19:15
4. wtorek 28.05.2024 17:00 - 19:15
5. wtorek 4.06.2024 17:00 - 19:15

al. Niepodległości 53; 61-714 Poznań

Kurs odbywać się będzie w formie stacjonarnej.

I Upowszechnienie wiedzy w zakresie ram prawnych moderowania treści, omówienie regulacji unijnych i polityk wpływających na moderowanie treści.

II Kształtowanie świadomości prawnej użytkowników w zakresie ich praw i obowiązków w kontekście moderowania treści online i ram prawnych moderowania treści.

III Kształtowanie świadomości prawnej użytkowników w zakresie praw i obowiązków platform w kontekście moderowania treści online.

IV Upowszechnianie wiedzy odnośnie najnowszych regulacji unijnych dotyczących moderowania treści z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, popularyzacja wiedzy w zakresie dezinformacji i metod walki z nią.

• Platformy internetowe w świetle prawa unijnego i polskiego – definicje i przykłady. Ramy prawne rozpowszechniania i otrzymywania informacji.
  • Moderowanie treści online z perspektywy prawnej – definicja treści, definicja moderowania, ustalenie zakresu moderowania treści, podmiotów odpowiedzialnych, narzędzi wykorzystywanych w tym celu. Ramy prawne wykorzystania sztucznej inteligencji do moderowania treści.
  • Obowiązki platform w zakresie moderowania treści, prawa i obowiązki użytkowników, narzędzia, które powinni mieć do dyspozycji na platformach, by być świadomym moderowania treści i sposobu w jaki jest ono dokonywane – analiza regulaminów i polityk platform internetowych.
  • Identyfikacja naruszeń prawa autorskiego na platformach internetowych.
  • Dezinformacja – przykłady, obowiązki platform w celu zwalczania dezinformacji, narzędzia dostępne użytkownikom na platformach by dezinformację sygnalizować.

Efekty uczenia się

Uczestnik warsztatów:

I Zna i rozumie zakres prawa do rozpowszechniania i otrzymywania informacji.

II Jest świadomy w jakim zakresie uregulowana jest problematyka moderowania treści na platformach internetowych; wie jak definiowane jest moderowanie treści, jakie, z perspektywy praktycznej, może przybierać formy.

III Rozumie zasady odpowiedzialności i wyłączenia odpowiedzialności platform internetowych.

IV Umie wyszukać w regulaminach i politykach platform internetowych jakimi narzędziami dysponuje użytkownik w kontekście moderowania treści, sygnalizowania dezinformacji, treści nielegalnych.

Wprowadzenie teoretyczno – prawne i omówienie przykładów praktycznych rozpoczynać będzie każde z pięciu spotkań. Uczestnikom wcześniej zostanie zapewniony dostęp do przygotowanych materiałów dydaktycznych, które będą zbiorem wybranych regulacji prawnych, regulaminów platform, przykładów praktycznych, zadań, pytań problemowych i wyjaśnień. Analiza tych materiałów, wspólne rozwiązywanie zadań pozwoli uczestnikom zgłębić wiedzę odnośnie moderowania treści, a szczególnie odnośnie praw, obowiązków i narzędzi, które przysługują użytkownikowi. Warsztat obejmuje również zajęcia w grupach w zakresie wyszukiwania narzędzi przysługujących użytkownikom, sygnalizowania treści i kontestowania decyzji platform oraz samodzielną analizę przypadku w formie open- book.

egzamin nie jest obowiązkowy - jest przeznaczony dla słuchaczy, którzy chcą otrzymać Świadectwo Ukończenia Kursu. Warunkiem podejścia do egzaminu jest uczestniczenie w co najmniej 60% zajęć (9h) oraz terminowe dokonanie płatności za egzamin.

Egzamin pisemny.